OKOLO SRBSKA: HARING VYBOJOVAL ŽLTÝ DRES, BELLAN VO VRCHÁRSKOM

Skvelý úspech zaznamenal kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica na etapových pretekoch v Srbsku. Na jubilejnom 60. ročníku vybojoval víťazstvo celkovej klasifikácie Martin Haring, Juraj Bellan odchádza s dresom najlepšieho vrchára. Dukláci si tak na konto pripísali 40 bodov UCI.

Na záver koronového leta odcestovali cyklisti Dukly na Balkán, kde od 1.-3.9.2020 prebiehal jubilejný 60. ročník etapových pretekov Okolo Srbska. Na podujatí kategórie UCI 2.2.  štartovala v zložení Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Haring, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan a mladí dvaja trainee Štefan Michalička a Simon Nagy. Program pozostával z troch etapových dní, počas ktorých jazdci nazbierali v nohách 430 km. Až na záverečnú stovku v prevažne kopcovitom teréne.

Dukla to rozbehla to prvej etapy. Hneď na úvod zbieral v dvojčlennom úniku body na prémiách Juraj Bellan, ktorý sa dostal do čela súťaže šprintérov i vrchárov. V závere dňa si 5. miestom v etape vybojoval veľmi dobrú pozíciu celkového poradia Martin Haring. Tú potom priam profesorsky zužitkoval i nasledujúci deň, kedy v rozhodujúcich momentoch dvakrát skočil do úniku a do cieľa prišiel ako líder celkového poradia. Nad druhým v poradí, Španielom Jaime Castrillom, získal náskok 3 sekúnd. Tretí Poliak Kaczmarek stráca na Haringa 1:28 sekúnd. Výborne si viedol i Juraj Bellan, ktorý aj v druhej etape nazbieral najviac bodov vo vrchárskej súťaži. A keďže posledný deň už žiadna horská prémia nebola, stačilo mu dôjsť do cieľa, aby mal dres istý. V hre o UCI body celkového poradia bol po prvom dni aj Marek Čanecký. V ďalšom priebehu však podriadil svoje ciele tímovým a spolu s ostatnými našimi jazdcami kontroloval tempo balíka, aby Martin Haring priniesol dres lídra.

 

„Po horskej prémii som zabral a dostal sa do 10 člennej skupiny, kde mali všetci niekoho, čiže balík nemal kto veľmi ťahať. Asi 40 km do cieľa Poliaci začali nastupovať, len to nejak nedomysleli. Ostal som v päťke vpredu, kde ťahal Kazach, Topforex a ja. Španiel a Poliak sa viezli. Asi 10 do cieľa nás došiel ďalší Španiel, čo mal na mňa 3 sekundy, tak som si hlavne strážil do cieľa jeho, aby ma nepreskočil. Výsledok je, že máme žlťák a zajtra sa uvidí. A som rád,“ povedal Haring.

Posledný deň bola na programe 100 kilometrová rovinatá etapa. Od začiatku sa šla svižným tempom a priemerná rýchlosť sa vyšplhala na 48,86 km/ hodinu. Počas dňa sa vytvoril únik, jazdci nášho tímu si ho však ustrážili a o víťazovi rozhodol hromadný špurt. Zvíťazil domáci pretekár Dušan Rajovič. Martin Haring udržal trojsekundový náskok celkového poradia, pripísal si na konto žltý dres lídra a 40 bodov UCI. Rovnako Jurajovi Bellanovi zostal vrchársky dres. S veľmi dobrou koncovkou finišovali aj mladí dvaja stážisti. Štefan Michalička preťal cieľovú pásku na 5. a Simon Nagy na 7. mieste.

  

„Dnes sme sa snažili od štartu kontrolovať etapu, čo sa nám darilo, pustili sme štvorčlenný únik, aby bol kľud. Ku koncu etapy začali ťahať tímy, ktoré mali záujem špurtovať a únik sa došiel pred cieľovými okruhmi. V podstate sme viedli pelotón až po cieľ, kde brali naši trainee 5. a 7. miesto. Chalanom patrí veľká vďaka, dnes sme si konečne zaťahali na špici, ide nám to super a ešte vieme aj vyhrať!
Ďakujeme našim partnerom a sponzorom, ako aj všetkým, čo nám fandia, nie len keď sa darí a práve im by som rád venoval toto víťazstvo,“ vyjadril po pretekoch Martin Haring.

  

  

  

 

Foto: organizátor + fotografie a videá kontinentálneho tímu Dukla