PRETEKY „VISIT SOUTH AEGEAN ISLANDS“ PRINIESLI LUKÁŠOVI KUBIŠOVI 11. MIESTO V CELKOVOM PORADÍ

Zostava  zložení Lukáš Kubiš, Martin Chren, Dávid Kaško, Samuel Tuka, Simon Nagy, Denis Hoza a Filip Lohinský má za sebou prvé ostré kilometre v novej sezóne. Preteky „Visit South Aegean Islands“ na gréckom Rhodose priniesli Dukle 11. miesto Lukáša Kubiša v celkovom poradí i 8. priečku Samuela Tuku  v súťaži o biely dres. 

Dukla Banská Bystrica už po štvrtýkrát odštartovala sezónu na gréckom Rhodose. Dvojdňové etapové preteky „Visit South Aegean Islands“ UCI 2.2 sa niesli vo zvlnenom teréne s dennou porciou 180 a 168,8 kilometra a približne 1900 nastúpanými výškovými metrami. Podmienky na konci zimy dopĺňal silný vietor, chlad a v nedeľu i silný dážď.

Hneď v prvý deň sa Lukášovi Kubišovi podarilo vďaka tímovej podpore druhým miestom bodovať na prvej rýchlostnej prémii. Tým získal cenné bonifikačné sekundy, ktoré mu v prvý deň pomohli k piatemu miestu v priebežnom poradí. Druhý deň sa opäť niesol vo veľkom chlade, vetre, ku ktorým sa pridal i dážď. Od začiatku sa šlo veľmi rýchlo. Pod cieľový kopec sa vďaka spoločnej práci tímu podarilo Kubišovi i Tukovi prísť v čele balíka. Cieľovú rovinu nakoniec preťali s časom + 17 sekúnd na víťazného Nóra, čo Lukáša odsunulo na prvé nebodované miesto celkového poradia (11. priečku). Samovi to naopak pomohlo, v celkovom poradí poskočil na 23. miesto a v súťaži o biely dres mu patrí 8. priečka. Preteky i napriek nachladnutiu dokončili všetci naši jazdci.

„Dnešná etapa opäť rýchla. Od štartu sme išli s vetrom, takže sa išlo veľmi rýchlo. Neskôr sa prišlo na okruhy, kde sa neustále nastupovalo. Nakoniec po jedinom odišli dvaja. Začalo pršať a v balíku to bolo dosť nervózne. Nastupovalo sa, každý sa tlačil. Odišla mám asi desať členná skupina, kde sme nikoho nemali. Chalani ihneď zareagovali a po chvíli skupinu zišli. Do cieľového dvojkilometrového kopca som si vytvoril skvelú pozíciu. Išiel som úplne spredu. Ale akonáhle sa začalo nastupovať, tak som sa mierne prepadol a jazdci predo mnou to odpojili. Sily už nestačili to doskočiť, a tak som došiel s miernou stratou,“ vyjadril sa k etape bezprostredne po príchode do cieľa Lukáš Kubiš. A neskôr dodal: „Prvotné sklamanie v cieli je myslím normálne. Na druhej strane som spokojný, že sme ako tím dokázali pekne spolupracovať. Každý deň sme boli aktívni a bolo nás vidieť. A výsledok na hranici top desať je tiež fajn. Aspoň vieme, že jarné sústredenia splnili účel, aj keď choroba pred pretekmi tomu nepomohla. Takže prvé preteky v sezóne hodnotím veľmi pozitívne.“

Výsledky hodnotí pozitívne aj Martin Fraňo, športový riaditeľ. „Máme za sebou prvé preteky v sezóne, sme tu ultra mladučký tím, v podstate najmladší aký sme kedy mali. Náročné, kopcovité dvojdňové podujatie dopadlo celkom dobre. Z pohľadu pretekania to bol pre nás prvý štart, takže výsledok hodnotím ako dobrý. Chalani pretekali aktívne, naskakovali do únikov, najdlhšie sa v prvom dni predviedol Dávid Kaško, ale všetci sa striedali.

Včera sa aj vďaka tímovej práci podarilo Lukášovi bodovať na prémii, celý čas sa skutočne išlo o sekundy. Dnešný celodenný dážď výrazne ovplyvnil preteky. Znova celkom zima,  a tiež prudký vietor a v polovici i silný lejak. Záverečný kopec bol veľmi strmý. Aj keď sa Lukáš veľmi snažil, pár sekúnd mu nakoiec chýbalo do top 10. Je to však začiatok sezóny. Je vidno, že sa veľmi zlepšil aj Samuel Tuka, rovnako aj Lukáš,“ zhodnotil výkony svojich zverencov Martin Fraňo.

„V celkovom poradí je toto náš najlepší výsledok úvodu sezóny na Rhodose. Zostávame tu ešte ďalšie dva týždne, budeme ďalej trénovať. Budúcu sobotu nás čaká jednorazovka okolo ostrova, klasikárska 190 km trať so šprintérskym rovinatým dojazdom, kde to celé bude postavené na Lukášovi, príp. Simonovi alebo Martinovi Chrenovi. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. V nedeľu nás čaká kritérium národného pohára a potom zase tréning. V treťom týždni sa pripravíme na záverečné podujatie – Okolo Rhodosu, kde prestriedame pretekárov. Domov sa vráti Martin Chren a Samuel Tuka, ktorého čaká maturita a na nedeľné kritérium sa k nám pripoja Pavol Rovder a mladučká posila Jakub Galovič,“ dodal program nasledujúcich dní Fraňo.