RHODOS: KUBIŠ OPÄŤ JEDENÁSTY, VEĽMI DOBRÝ VÝKON PODAL I LOHINSKÝ

Zostava cyklistov kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica v zložení Lukáš Kubiš, Martin Chren, Dávid Kaško, Samuel Tuka, Simon Nagy, Denis Hoza a Filip Lohinský pokračuje v štartoch na Rhodose i druhý marcový víkend. V jednorazovke Rhodes GP by Culture & Sports Organization (UCI 1.2) bral Lukáš Kubiš opäť 11. priečku.

11. marec znamenal pre cyklistov Dukly tretí pretekový deň sezóny 2023. Tentokrát v jednorazových pretekoch, vedúcich okolo celého ostrova Rhodos. Celkovo 184,4 km a 1700 nastúpaných metrov sa opäť nieslo v silnom vetre a občasnými pádmi, ako to častejšie vidíme v úvode sezóny. Malé pamiatky si na toto podujatie si odnáša Denis Hoza.
Preteky v silnom vetre mali viaceré prudké stúpania, ktoré na čas zmenšili vedúci balík, ale o víťazstvo sa nakoniec špurtovalo vo vyše 60 člennej skupine. Pozíciu vpredu si po celý čas strážil Lukáš Kubiš spolu s Filipom Lohinským. Kubiš bral nakoniec 11. priečku, keď pre technickú prekážku v závere musel na brzdy, čím mu pár centrimetrov chýbalo na bodované miesto. Zvíťazil Nór Erik Lunder.
„Dnešná jednorázovka bola od začiatku veľmi veterná, ale prekvapivo pokojná. Asi na desiatom kilometri odišla trojica, ktorá mala najviac desať minút, no zišli sme ich asi päťdesiat pred cieľom. Na päťdesiatom kilometri bol desať kilometrový kopec, ktorý sme vyšli bez väčších komplikácií. Na stom kilometri začalo fúkať z pravej strany a nastala prvá selekcia. Následne sa pokračovalo s vetrom. Tridsať pred cieľom bol prudký trojkilometrový kopec, kde sa išlo vysoké tempo a ľudia si vystupovali. Na vrchole som mal menšiu stratu no s Filipom sme to zišli. Do šprintu som si veril. Vyzeralo to veľmi dobre, keď som si našiel koleso neskoršieho víťaza a išiel za ním. Kilometer pred cieľom bolo odstavené auto a vláčik pretekárov trochu zaváhal. Z pravej strany ma zatvorili na obrubník EF Education a musel som ísť na brzdy, pretože tam nebolo už žiadne miesto. Následne som sa prepadol, ale dokázal tam nejako “vysurfovať” a v samotnom šprinte som letel zozadu, ale nestačilo to lepšie, ako jedenáste miesto,“ opísal priebeh podrobnejšie Lukáš Kubiš.
„Dnešný deň bol extrémne náročný. 190-tka v tak silnom vetre je skutočne veľmi ťažká. Lukáš mal malý problém v kopci, ale nakoniec si to bez problémov došiel. Špurt sa išiel v osemdesiatke, ani zo sedla nebolo treba ísť, čo tak silno fúkalo. Pozične ukazuje veľmi dobrú jazdu Filip Lohinský. Ukázal to už aj minulý víkend, a znova i dnes. Má ťah, každý kopec vyšiel veľmi dobre, prešiel ho v prvej skupine. Cieľ sme však nesplnili, dnes opäť 11. miesto. Aj keď na jednej strane sú to doteraz najlepšie výsledky, aké sme tu dokázali zatiať dosiahnuť, spokojnosť bude až pri zisku bodov,“ vyjadril sa po pretekoch Martin Fraňo, športový riaditeľ.