SAMUEL KOVÁČ TRINÁSTY V CELKOVOM PORADÍ ETAPOVÝCH PRETEKOV NA RHODOSE

Dobrými nohami vstúpil do novej sezóny Samuel Kováč z domáceho kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica. Na etapových pretekoch Visit South Aegean Island (UCI 2.2) si vo zvlnenom teréne ostrova Rhodos vybojoval celkové 13. miesto. V tímovej klasifikácii patrí mladíkmi obsadenej Dukle 10. priečka.

I tento rok odštartoval kontinentálny tím Dukla Banská Bystrica sezónu na gréckom Rhodose. Po problémoch s batožinou sa na prvom z dvojice podujatí predstavila len šestica jazdcov – Samuel Tuka, Samuel Kováč, Pavol Rovder, Dávid Kaško, Denis Hoza a Dominik Dunár.
Prvý deň bol náročný na defekty, pády a s tým súvisiace mechanické problémy. Na úzkych cestách ostrova rozhodcovia často odpájali od skupín autá, čo značne komplikovalo riešenia problémov a jazdcom návrat do hlavného balíka. Veľmi dobre sa kritickým situáciám vyhol Samuel Kováč, ktorý preťal cieľovú pásku na 14.mieste v čase víťaza. Naopak, na dané podmienky doplatil Samuel Tuka, keď dostal defekt z prvej skupiny priamo pod cieľovým kopcom.
Druhý deň sa niesol na okruhoch s prejazdom cez kopec, rovnako i cieľ bol situovaný do stúpania. Tempo udávali najmä jazdci development tímu Astany, ktorí chceli bojovať o rýchlostné a horské prémie. Po krátkom úniku dvoch jazdcov, zídených ešte pred prvou prémiou, jazdil balík pohromade. A o poradí sa rozhodlo až v poslednom kole, poslednom stúpaní.
I druhý deň mal veľmi dobré nohy Samuel Kováč, ktorý finišom na 19. priečke v etape obsadil celkové 13. miesto, v hodnotení mladých jazdcov mu patrí 5. najlepší čas.
Chuť z výsledku si druhý deň napravil aj Samuel Tuka. Bez technických problémov takisto ukázal dobrú formu v kopcoch a cieľovú pásku preťal na 23.mieste.
V mužskom balíku sa pri premiérovom štarte darilo aj najmladšiemu z tejto zostavy Duklákov Dominikovi Dunárovi, ktorý v celkovom poradí berie 36. priečku.

„Prvé preteky hodnotím veľmi pozitívne. Z tréningov som vedel, že mám celkom dobré nohy a som rád, že sa to potvrdilo aj v pretekoch. 13. miesto v celkovom hodnotení hodnotím ako skvelý štart do sezóny ale stále je na čom pracovať. Obidve etapy sa rozhodli v cieľových kopcoch. Včera som sa cítil lepšie ako dnes. Dnes som stratil pár sekúnd, čo ma trochu mrzí pretože UCI body neboli ďaleko. Chcem sa poďakovať chalanom, ktorí pre mňa vytvorili pozíciu pred dôležitým momentom 10 km do cieľa,“ povedal po pretekoch Samuel Kováč.

„Chcel by som poďakovať organizátorom za ďalšiu príležitosť vrátiť sa na tento krásny ostrov a odštartovať sezónu práve tu. Máme služobne najmenej skúsených pretekárov, ale všetci si poradili aj s porciou kilometrov, aj výškovými metrami a rýchlosťou. Nebyť defektu Samka Tuku na záver prvej etapy, finišoval by v prvej skupine, a výsledok mohol byť ešte lepší. Dobrú výkonnosť a pozičnú jazdu predviedol Samuel Kováč, výsledok je určite motivujúci aj preňho samotného, aj pre ostatných chalanov. Na Rhodose zostávame celý týždeň, čaká nás tréningový cyklus a v sobotu štart na GP Rhodos, ktorého trať ide okolo celého ostrova,“ uviedol na margo pretekov a ďalšieho programu Martin Fraňo, športový riaditeľ.