TITUL MAJSTRA SVETA VYBOJOVAL J.ALAPHILIPPE, TYBOROVI CHÝBALO DO DOKONČENIA LEN POSLEDNÉ KOLO

Pandémia koronavírusu narobila v kalendári medzinárodnej cyklistiky riadny prievan, nevynímajúc majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike. Hoci po zverejnení aktualizovaného kalendára v júni zostal ich termín v pôvodných dátumoch, až tri týždne pred ich konaním sa definitívne načrtla kontúra ich priebehu. Švajčiari sa totiž z dôvodu nariadení ich vlády museli organizácie na poslednú chvíľu vzdať. A podujatia sa chopili talianski organizátori z okolia Imoly.

Športový riaditeľ slovenskej reprezentácie Jakub Vančo počítal na Apenínsky polostrov aj s dvojicou Erik Baška a Juraj Sagan (2x Bora – hansgrohe). Prvý menovaný neprišiel kvôli chorobe a staršieho brata trojnásobného majstra sveta nepustil jeho zamestnávateľ z dôvodu účasti na Valónskom šípe. Našu krajinu tak reprezentovala pätica zástupcov Dukly Banská Bystrica – Juraj Bellan, Ján Andrej Cully, Patrik Tybor, Marek Čanecký a Martin Haring.

258 kilometrov dlhé preteky s kopcovitým profilom napokon ovládol Julian Alaphilippe (Francúzsko), ktorý sa utrhol zo skupiny favoritov tesne pred vrcholom Cima Gallisterna a využil fakt, že v skupine prenasledovateľov sa ideálne nespolupracovalo. Piaty muž vlaňajšej Starej dámy zvíťazil s náskokom dvadsaťštyri sekúnd pre Woutom van Aertom (Belgicko). Stupne víťazov doplnil Marc Hirschi (Švajčiarsko).

 

Úvodné pokusy o únik našim cyklistom nevyšli a postupne s pribúdajúcimi kolami ich sťahovali z trate. Najdlhšie sa v pretekoch udržal Patrik Tybor, ktorý ako jediný preťal métu 200 kilometrov a rozhodcovia ho z trate stiahli pred posledným kolom. Juraj Bellan neudržal tempo hlavnej skupiny v piatom okruhu, neskôr sa vzadu ocitli aj Marek Čanecký a Ján Andrej Cully. Dva kolá pred koncom skončil svoju púť majstrovskými pretekmi aj Martin Haring. V 88 člennej skupine jazdcov, ktorá preteky dokončila v riadnom čase, bolo len minimum kontinentálnych cyklistov.

„Bora sa ku koncu TDF definitívne rozhodla Petra na MS neposlať a Juraja bez neho neuvoľnili. Erik si v týchto dňoch rieši zdravotné problémy. Postavili sme to najlepšie čo doma zostalo. 23-jkári na štart nemohli, a tak s ohľadom na dĺžku a náročnosť trate štartovali piati eliťáci. Medzi 150 najlepších cyklistov sveta títo kontinentálni pretekári rozhodne nepatria a hrali sme naozaj inú ligu. Preto sme sa chceli odprezentovať aspoň v úniku o čo sa veľmi aktívne od štartu usiloval Čanecký a po ňom Tybor. Chýbal nám tam ešte jeden človek, alebo nástup. Je to dosť škoda, lebo následne už sa len balík postupne okresával a aj Tybor s Haringom odpadli o kolo skôr ako bolo potrebné pre dokončenie. Ešte aj s ľuďmi, ktorí nemali záujem pokračovať,“ povedal po MS reprezentačný tréner Jakub Vančo.

Text: Jakub Hlubek, Katarína Ďurková

Foto: ilustračná, Ján Melicher