TOUR DU RWANDA (UCI 2.2): CULLY OBSADIL V PROLÓGU VÝBORNÉ 11.MIESTO

Po netradičnom vojenskom cvičení v CV Lešť sa časť Duklákov presunula do Rwandy, na ďalší ročník výborne obsadeného dvojkového etapáku Tour du Rwanda (UCI 2.2). Na posledné preteky v tejto sezóne prišla zostava našich mladých pretekárov v zložení Juraj Bellan, Ján Andrej Cully, Adrián Foltán, Samuel Oros a Martin Vlčák. Na podujatí organizovanom pod taktovkou rwandskej federácie a francúzskej firmy GSO-Votrecourse, ktorá časomierou participuje aj na pretekoch Okolo Slovenska, sa naši chalani popasujú s náročnou konkurenciou. Podľa slov športového riaditeľa: „Lešť pokračuje, tentokrát v rwandských kopcoch.“  

Jedno z najznámejších podujatí v Afrike pritiahlo zaujímavú konkurenciu z celého sveta. Slovákov tu vidíme po prvýkrát v histórii. Na štarte tmôžeme stretnúť americký Illuminate s Kolumbijcom Edwinom Avilom, ktorý na majstrovstvách Kolumbije minulý rok porazil Quintanu, rakúsky kontinentálny tím Tirol, silní eritrejci, mnohé africké tímy, ktoré sa pripravujú národné a kontinentálne na svoje vrcholy sezóny. Tour du Rwanda je náročným horským podujatím. Počas prológu a 7 etapových dní čakajú na jazdcov len zvlnené, kopcovité a horské etapy, nevynímajúc „18 percentné lahôdky“ po kockách. 

 „Majiteľa GSO Oliviera Grandjeana poznám už viac ako desať rokov. Stretávame sa na pretekoch, sme priatelia. Keď sme sa bavili o možnej účasti Dukly v Rwande, dohodli sme sa a náš tím bol vybraný ako jeden z piatich neafrických tímov, aj keď organizátor, ako to už býva, musel odmietnuť desiatky ďalších žiadostí. Tour of Rwanda od roka 2018 mení miesto v kalendári, presúva sa na február a zároveň sa posúva do prvej kategórie UCI. Už teraz má však dohodnutú účasť World Tour tímov. Sme radi, že sme s franúzskym Rhone Alpes, rakúským Tirolom, a americkým Illuminate dostali šancu a pozvanie. Sú to špičkovo organizované preteky na európsky spôsob, Francúzi sú puntičkári, navyše v relatívne vysokej nadmorskej výške. Bude to nová ťažká skúsenosť pre našich mladíkov. Vlaňajšie predĺženie sezóny Cullyho sa veľmi osvedčilo, teraz dostane šancu pätica Cully, Bellan, Vlčák, Foltán a Oros. Čo sa týka diváckej kulisy, je to niečo nepopísateľné. Najťažšie úseky lemujú desiatky, až stovky tisíc divákov. Pretekárov čakajú ťažké dni, vrátane legendárneho Muur de Kigali, 18% stúpania po kockách, kde je kotol divákov zrovnateľný z kráľovskými stúpaniami Tour de France“ povedal športový riaditeľ Martin Fraňo.

Preteky začínali klasickým prológom na 3,3 km ulicami Kigali. Prológ nebol veľmi technický, viedol širokými ulicami s novým kvalitným asfaltovým povrchom. Bol to prológ vyslovene na výkon. Z víťazstva sa tešil domáci Nsengimana (Rwanda), pred ďalším Rwanďanom Ndayisengom jazdiacim v rakúskom kontinentálnom tíme Tirol. Tretí skončil vicemajster Afriky v časovke Juhoafričan De Bod z Dimension Data.

Najlepšie z Duklákov obstál Ján Andrej Cully na 11. mieste so stratou necelých 12 sekúnd na víťaza. K dekorácii dresu pre najlepšieho aktívneho pretekára na piatom mieste mu chýbali necelé dve sekundy. Mladučký líder Dukly podal dobrý výkon, tesne porazil i majstra Kolumbie z vlaňajšieho roku Avilu. Oros skončil 36., Bellan 38., Foltán 52. a Vlčák 61.

„Po príchode a prvom tréningu v Rwande som zostal veľmi prekvapený. Ako vravel Fred Blankers, je to také Švajčiarsko čiernej Afriky. Cesty nové, parádny asfalt, všade poriadok, upravené záhony popri ceste, čisto, zákaz igelitových sáčkov. Krajina kladie veľký dôraz na čistotu a ekológiu. Motorkári majú na hlavách prilby, všade relatívne nové autá, výborné ubytovanie, strava doslova špičková. Úvodná večera, hubová polievka, hovädzina s ryžou a zeleninou, ovocie, jogurt. Všetkého dostatok, až prebytok. Čo sa týka stravy, mnohé jednotkové preteky, ktoré som absolvoval nemali takýto štandard. Je na prvý pohľad vidieť, že organizátori sú už teraz na vstup do kategórie UCI 2.1 pripravení. V organizačnom výbore figurujú okrem chalanov z GSO, Votrecourse napr. aj aktívny komisár UCI Max Michaud, bývalý profík v Armstrongovej Motorole Jonathan Boyer a iní. Popri trati všade desiatky tisíc divákov. No kopce sú tu ťažké a bude to boj,“ povedal na úvod líder Dukly Ján Andrej Cully.

„Šiel som na totál podlahu, záverečných dvesto metrov bolo pre mňa večnosť. Laktát som mal úplne všade. Priemerný výkon na hranici 500 watov bol mojim životným štvorminútovým maximom. Počasie je tu fajn, teploty okolo 25 stupňov sú perfektné. Nie je tu príliš teplo ani zima, také optimum. Na jednej strane ma teší, že som porazil pretekárov ako Avila, čo má tento rok už 4 víťazstvá na jednotkových UCI pretekoch, no na druhej strane ma trošku škrie, že chýbalo naozaj máličko, aby som stál na pódiu v drese. Preteky sa len rozbiehajú. Bude to tu veľmi ťažké, Dimension Data, Tirol, Rwanďania, či Eritrea, rovnako Iluminate, všetci si brúsia zuby na víťazstvá. Každý tím má prebytok ľahučkých vrchárov. Trať lemuje obrovský počet divákov, atmosféra je úžasná. Uvidíme, ako sa to ďalej bude vyvíjať, určite sa pokúsime bojovať,“ zhodnotil úvod pretekov najúspešnejší Duklák Ján Andrej Cully.