TOUR OF RHODOS: TYBOR UDRŽAL OBA DRESY I MIESTO V TOP 5.GC

Po pár dňoch na domácej pôde si to koncom februára Dukláci opäť namierili do tepla, tentokrát smerom na východ, na grécky Rhodos. Zostava v zložení Patrik Tybor, Marek Čanecký, Lukáš Kubiš, Andrej Cully, Juraj Bellan, Martin Vlčák a Martin Chren pokračovala v tréningoch v teple, ktorý spojila so štartom na dvoch podujatiach.

Hneď v prvej etape International Tour of Rhodos (UCI 2.2) od 6.-8.3.2020 sa Patrik Tybor dostal do trojčlenného úniku, v ktorom prešiel 110 z celkových 149 km etapy. Trojica odišla chvíľu po štarte, a už pred hlavným kopcom si vytvorila náskok 5 min. Tu Patrik Tybor nastúpil svojim súperom a s prehľadom bral víťazstvo na horskej prémii a dostal sa do vedenia súťaže o vrchársky dres. Niekoľko kilometrov putoval sám, kým ho opäť dobehla zvyšná dvojica z úniku. Tyborovi sa podarilo zvíťaziť aj na dvoch rýchlostných prémiách, a tak si vybojoval i prvenstvo v rýchlostnej súťaži.

30 km pred cieľom pelotón zvýšil tempo a skupinu dobehol. V miernom stúpaní do cieľa sa o víťazstvo špurtovalo a získal ho Nór Soren Waerenskold. Na 11. mieste preťal cieľovú pásku Marek Čanecký, v čelnej skupine sa udržali aj Bellan, Tybor s Kubišom a Cullym.

Tybor tak po prvej etape získal vrchársky i špurtérsky dres. V celkovom poradí vďaka bonifikačným sekundám odštartoval 3. miestom.

„Dnes to bola zvlnená etapa s jedným ťažším stúpaním. Podarilo sa mi po štarte odísť s jedným Nórom a asi Grékom. Zo začiatku sme spolupracovali dobre a zvyšovali náskok. Asi na 30. km sme prišli do kopcov, kde sa mi podarilo osamostatniť sa a vyhrať jedinú vrchársku prémiu. Potom som chvíľu putoval sám a asi o desať km ma došli. Potom sme špurtovali na rýchlostných prémiách o sekundy, kde som obe vyhral. Len škoda, že nás došli tak skoro, už 30 km pred cieľom. Nór nám ku koncu nestriedal, tak sme sa len dvaja točili. Keď nás došli som sa už snažil len vydržať v balíku a nemať žiadnu stratu aj keď to už bolo dosť náročné, keďže som mal toho už plné zuby,“ povedal v cieli Patrik Tybor.

2. ETAPA: TYBOR UDRŽAL OBA DRESY, I 4. MIESTO V PRIEBEŽNOM CELKOVOM PORADÍ.

V sobotu bola na programe najťažšia etapa podujatia. Na pretekárov čakalo 156,1 km a 1435 výškových metrov, s dvoma výraznejšími stúpaniami, ktoré boli ocenené bodmi vo vrchárskej súťaži. Rovnako mohli bojovať o dve šprintérske prémie. Naši chalani nastupovali do druhej etapy s jasným cieľom. Udržať minimálne jeden dres a postrážiť Tyborove miesto v priebežnom celkovom poradí.

Pred prvou horskou prémiou odišla päťčlenná skupina, v ktorej sme mali Martina Vlčáka. Išlo sa ostré tempo a pelotón nepúšťal únik na viac ako minútu. Celý deň mal pod kontrolou nórsky Joker, v ktorého radoch jazdil líder celkového poradia. Keď päticu dostihli, začalo sa útočiť odznovu, čo sa niekoľkokrát zopakovalo. Pred poslednou rýchlostnou prémiou to skúšal v saostatnom úniku Ján Andrej Cully. Ani Andimu to nevydržalo až na pásku. O víťazovi opäť rozhodoval záverečný špurt, ktorý poznačil pád jedného z pretekárov 500 metrov pred cieľom. Vo veľkej rýchlosti mu praskla pneumatika a v páde strhol so sebou viacerých jazdcov. Medzi nimi sa ocitol i Tybor, našťastie z neho vyšiel bez zranenia. Víťazstvo druhej etapy si pripísal opäť nórsky jazdec, Erlen Blikra z konkurenčného Uno-X Norwegian Development Team.

V celkovom poradí sa Tybor posunul na 4. miesto, udržal však oba dresy.

3. ETAPA: TOUR OF RHODOS: TYBOR USTRÁŽIL DRES VÍŤAZA BODOVACEJ SÚŤAŽE

Z etapových pretekov na gréckom Rhodose si Patrik Tybor prináša domov dres lídra bodovacej súťaže. Z našliapnutého výsledku predošlých dní vyšla Tyborovi len táto jedna časť. Neskorou reakciou na odídenú skupinu stratil v poslednej etape miesto v top 10 celkového poradia.

Na pretekárov v nedeľu čakalo celkovo 163 km a 2086 výškových metrov. Po dvoch aktívnych dňoch sa dnes Duklákom nepodarilo zachytiť rozhodujúci únik dňa, v ktorom bol i líder celkového poradia. Balík vzadu prestal ťahať, a miešalo sa kartami celkového poradia. Patrik síce ustrážil červený dres lídra bodovacej súťaže, no v celkovom poradí sa prepadol do tretej desiatky.

Víťazstvo v etape si pripísal víťaz prvého dňa a zároveň celkový líder pretekov, Nór Soren Waerenskjold.

„Dnes nás čakala najťažšia etapa. Od štartu som sa dostal do úniku, ale pred prémiou nás zišli. Potom to skúšal aj Čanecký s Kullym, a nekôr i Bellan, ale to bolo už neskoro. V kopcoch sa šlo ostré tempo a vpredu zostala skupina 35 ľudí, v ktorej sme chýbali. Ja som dnes vôbec nemal deň. Nohy prázdne a žiadna sila, celý čas som trpel. Chalani sa mi aj snažili pomôcť v kopci, ale na viac som nemal. Na druhom kopci nám povedali, že máme stratu 6 min. To mi bolo už jasné, že celkové poradie je stratené, čo ma veľmi mrzí a ospravedlňujem sa za to,“ povedal po pretekoch Patrik Tybor.