TRÉNINGOVÁ APLIKÁCIA „MYSASY“ NOVÝM PARTNEROM KONTINENTÁLNEHO TÍMU DUKLA

Flotilu partnerov Dukly Banská Bystrica posilňuje v roku 2021 nový partner, česká značka mySASY. MySASY je špičkovým softwarom, ktorý rýchlo a presne analyzuje variabilitu srdcovej frekvencie. Tým pomáha optimalizovať tréningový cyklus a lepšie „ladiť“ formu na vrcholy sezóny.   

Variabilita srdcovej frekvencie, inými slovami výkyvy „tepania“ srdca pri rôznych podnetoch, sú v športovom svete skúmané už niekoľko desaťročí. Práve monitorovanie srdca bolo prvým technickým doplnkom skvalitnenia tréningu. V „pionierskych“ dobách sa merala srdcová variabilita hmatom na tepne a odrátavaním so stopkami. Po príchode meračov srdcového tepu nahradili ručné meranie pásy.

Srdce je totiž ukazovateľom mnohých vecí – pretrénovania, či naopak nedotrénovania, dostatočnej, či naopak nedostatočnej regenerácie, nastupujúcou chorobou, pripravenosťou na tréning a podobne. Práve v tomto smere má meranie rannej srdcovej variability kľúčový význam. Kľúčovou je i jeho presnosť, ktorá ručným meraním nebola vždy zabezpečená.

Merače srdcovej frekvencie v cyklistike zaznamenali svoj boom v 90.-rokoch. Neskôr k nim pribudli merače výkonu v kľukách, ktoré presne stanovujú výkon. Kombinácia týchto dvoch meraní je dnes absolútnou nevyhnutnosťou cyklistickej prípravy.

  „Už za mojich žiackych čias sme merali rannú srdcovú variabilitu so stopkami, doteraz mám všetky dáta už od mojich jedenástich rokov v tréningových denníkoch. Využitím polarov a iných meracích zariadení sa neskôr proces zjednodušil a trochu spresnil.  No práve mySASY je top špičkovým produktom, ktorý priniesol v meraní srdcovej variability absolútne inú dimenziu. Špičkový presný merací pás – monitor analyzuje srdce a jeho údery v ultrakrátkych intervaloch, zaznamenáva i maličké výkyvy. Jednoduchý a rýchly proces prenesenia merania do mobilnej aplikácie , ktorá za niekoľko momentov okamžite analyzuje dané meranie a po sérií vybudovania databázy dát daného jednotlivca predikuje a indikuje stav. Je to výborný produkt zjednodušujúci celý proces ranného merania a zrýchľujúci a zjednodušujúci pri vyhodnocovaní. Z môjho pohľadu fantasticky sprehľadňuje a zrýchľuje prácu trénera pri stanovovaní tréningových plánov, či upravovaní stanovených denných cieľov na základe exaktného ranného merania. Je to špičkový produkt pre každého výkonnostného športovca a jeho trénera, o tých vrcholových ani nehovorím“ pochvaľuje si nadviazanie spolupráce športový riaditeľ Martin Fraňo a dodáva: “s mySASY meraniami máme už niekoľkomesačné skúsenosti s Martinom Haringom, ktorý ho využíva viac ako rok. Jeho výsledky za dané obdobie sú skvelou vizitkou  využívania mySASY. Niekoľko mesiacov ho využíva i Ján Andrej Cully a Marek Čanecký. Som rád, že je dnes k dispozícii celému tímu. Aj na základe ranných meraní srdcovej variability s mySASY upravujeme tréningy na prebiehajúcom sústredení v Turecku.“

Jeho slová dopĺňa i Maroš Kováč, druhý športový riaditeľ Dukly: „Už na prelome milénia sme s Klementom Čapliarom v Mexiku, či neskôr s doktorom Olšákom na Dukle merali srdcovú variabilitu a využívali ju pri plánovaní tréningu. MySASY však svojim jednoduchým meraním a parádnym okamžitým vyhodnocovaním posunul tieto merania na úplne inú úroveň.“

 

Foto: ilustračné, zdroj #mySASY

„Na základe skúseností s mySASY si najviac cením to, že v podstate okamžité ranné merania a výkyvy v ňom odhaľuje a indikuje prichádzajúcu chorobu, resp. nie úplne zvládnutú regeneráciu. V mojom prípade bola prichádzajúca choroba viditeľná zruba dva dni pre jej reálnym prepuknutím. Okamžite je vidieť neskoré odchody do postele, či napríklad dve konzumované pivá. Nie je to zázračný recept na titul olympijského šampióna, no je to ďalšia kvalitná pomôcka k optimalizácii tréningu. Dnešný svet profesionálneho športovca je prešpikovaný maličkosťami a z môjho pohľadu je meranie srdcovej variability veľmi podstatnou vecou. Už od začiatku nás tréner Fraňo nútil merať rannú srdcovú variabilitu, s mySASY je to veľmi rýchle a pohodlné a navyše veľmi presné,“ zhodnotil svoje skúsenosti majster Slovenska v časovke Ján Andrej Cully.

„Blíži sa olympijská sezóna, v mnohých sférach prípravy dosahujem na svoje limity, no snažím sa, aby táto sezóna, ktorú považujem za vrchol svojej kariéry, bola tip top po všetkých stránkach. S mySASY pracujem viac ako rok a je veľmi dôležitou súčasťou komplexnej prípravy, sledovania a optimalizácie môjho tréningu,“ povedal majster SR v MTB Martin Haring.

S cyklistickou Duklou spolupracuje teda ďalší špičkový partner a dodávateľ. Dukla každoročne poskočí v európskom UCI rankingu tímov. Vlani dokonca „uzavrela“ sezónu na šiestom mieste spomedzi kontinentálnych tímov Európy, keď len v závere vypadla z prvej trojky. Je to možné vďaka podobným partnerom, z ktorých každý je špičkou vo svojom obore a maximalizovaniu podmienok a prípravy. Aj preto sme radi, že mySASY a podrobné merania srdcovej variability majú k dispozícii po dobrých predchádzajúcich skúsenostiach Haringa a Cullyho všetci členovia tímu, vrátane mladíčkov, ktorí najviac potrebujú spoznávať svoje telo a limity.

Pre našich fanúšikov sme v spolupráci s mySASY pripravili špeciálny bonus – zľavu – 10% na akýkoľvek program. Každý, kto pri kúpe programu cez web mySASY zadá kód DUKLA10, získa 10 % zľavu. Zľavu získate aj preklikom priamo z nášho webu Dukly, keď na úvodnej stránke na pravej lište kliknete na odkaz „Špeciálna ponuka mySASY – 10%.

I to je odmena pre našich sledovateľov a fanúšikov. Každému, kto nemá veľa času a chce svoj tréning optimalizovať do maximálnej možnej miery, je mySASY skvelým pomocníkom. Tým, ktorí sa cyklistikou, či výkonnostným a vrcholovým športom zaoberajú seriózne, je ranné merania srdcovej variability absolútnou nevyhnutnosťou.