TURECKO: BELLAN SI ZA 7. MIESTO PRIPISUJE NA KONTO BODY UCI

Partia eliťákov v zložení Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Haring, Martin Mahďar, Andrej Cully a Juraj Bellan pod vedením Martina Fraňa v úlohe športového riaditeľa i mechanika a Tomáša Lišku ako maséra, dnes pokračovala v Turecku druhou jednorazovkou. Na Grand Prix Justiniano Hotels, kategórie UCI 1.2 čakalo pretekárov náročných 154 km s ťažkými, miestami až 13 % stúpaniami. V hromadnom špurte zvíťazil Turek Onur Balkan, prvé body UCI si však za 7. miesto pripisuje i náš Juraj Bellan. 

Dnes sa bojovalo o každý milimeter, každé kolo sa bojovalo v úniku. Hoci bola na programe ťažšia etapa so štvornásobným náročným stúpaním na kopec Gazipsa, ktorého stúpanie je miestami až 13 %, priemerná rýchlosť etapy prekračovala 42 km/ hodinu.

Naši chalani od začiatku jazdili veľmi aktívne. Hneď do prvého úniku sa dostali Patrik Tybor a Martin Mahďar. Ich päťčlennú skupinu naháňal pelotón vyše 30 kilometrov. Po včerajšej smole zo záveru hnala Tybora dopredu túžba po lepšom výsledku, a tak pokračoval i v ďalšom úniku. Štvoricu odídencov si v druhom kole sám doskočil Martin Haring. Táto skupina získala náskok až 3 a pol minúty, no krajiny exsovietskeho zväzu sa nedali a na konci tretieho kola únik dobehli. To už viac ako polovica pretekárov strácala kontakt s pelotónom. V záverečnom kopci približne 15 km pred cieľom prebehla posledná selekcia a začali sa formovať špurtérske vláčiky. Svojou aktivitou ich 2000 metrov pred cieľom prekvapil útokom Patrik Tybor, na 500 pred cieľom však jeho snahu zmaril na rýchlosti pridávajúci balík. O víťazovi nakoniec rozhodol hromadný špurt, v ktorom mal dnes najlepšiu východiskovú pozíciu z našich Juraj Bellan. Cieľovú pásku preťal na 7. mieste, za ktoré si pripisuje prvých 5 bodov UCI v tomto roku. V špurtujúcom balíku finišoval i Marek Čanecký na 22. mieste a Andrej Cully na 30. S malou stratou skončili i ostatní naši jazdci.

„Tým, že organizátor Kemal urobil tentokrát namiesto etapových pretekov dve jednorazovky, bojovalo sa oveľa srdnatejšie. Najmä v nedeľu boli preteky od začiatku do konca veľmi bojovné. Bolo vidno, že súperi už majú nejaké štarty v sezóne za sebou a pre nás bol tento víkend prvý pretekový, ale všetci chalani bojovali a skúšali. Splnili to, čo sa od nich čakalo, pretekať aktívne, tvoriť priebeh pretekov,“ priblížil dnešný priebeh Martin Fraňo, športový riaditeľ a pokračuje: „zostávame tu aj v pondelok a utorok na vytrvalostných tréningoch. Využijeme pekné, teplé a slnečné počasie, ktoré v súčasnosti doma nepanuje. Po prvých kilometroch v teple v Španielsku som rád, že mohli takmer všetci tento víkend odpretekať, Či už eliťáci v Turecku alebo dvadsaťtrojkári na reprezentačnom výjazde v Chorvátsku.“ 

„Od začiatku to bolo veľmi podobné včerajšku, nástup striedal nástup. V každom sme však mali svoje zastúpenie, aby to neodišlo bez nás. Najmä druhý únik s Tyborom a Haringom si vytvoril slušný náskok, v poslednej hodine však začalo tempo rásť a dostihli sme ich. Sajfa super nastúpil chvíľu pred cieľom, celkom prekvapil, no balík bol rýchlejší. Snažil som sa dostať čo najviac dopredu a vyšlo to na 7. miesto. Záver bol hrozne hektický, no som veľmi rád, že to takto vyšlo,“ priblížil svoje dojmy Juraj Bellan.