TYBOR NA OKOLO SLOVENSKA DOSIAHOL ŽIVOTNÉ MAXIMUM, ÚTOČIL NA PÓDIUM

61.ročník Okolo Slovenska mal špeciálnu príchuť. Po úspešných 60 ročníkoch dosiahol v roku 2017 zaradenie do 1.kategórie UCI. V tomto statuse je možnosť pozvať nielen profesionálne kontinentálne tímy, ale aj World Tour tímy. To sa síce nepodarilo, no na štarte nechýbali pretekári CCC ktorí prišli z Giro d´Italia, kolumbijský Manzana Postobon, ktorý sa pre zmenu chystá na Vueltu, či ďalsie prokontinenálne zoskupenia Androni Gioccatoli, Gazprom Rusvelo a Israel Cycling Academy, doplnení o najlepšie európske kontinentálne celky a národné tímy Maďarska, Slovenska, Česka a Ruska. Jednoznačne to boli najlepšie obsadené preteky Okolo Slovenska vo svojej dlhej histórii.

Pretekári Dukly sa rozhodne v nabitej konkurencii nestratili. V úvodnom prológu sa podľa očakávania najlepšie umiestnil Patrik Tybor na 18.priečke. Nestratili sa ani Martin Haring 27.miesto a Juraj Bellan 35.miesto, čo dávalo dobrý predpoklad k základu pre celkové poradie. „Vedel som, že prológ bude veľmi dôležitý, podal som dobrý výkon. Najviac ma mrzí, že do poslednej prudkej zákruty som nabehol príliš opatrne aj vzhľadom na predchádzajúci pád Mahďara a stratil som tam cenné sekundy. Verím, že zvládnem dobre najťažšie etapy a v celkovom poradí sa budem len posúvať,“ povedal v cieli najúspešnejší pretekár spomedzi Slovákov, Patrik Tybor.

Preteky pokračovali ťažkou prvou etapu v dĺžke 212km so štartom v Levoči a cieľom v Banskej Bystrici. Etapa dala poriadne zabrať, veď sa stúpalo cez Tatry s prémiou na Štrbskom Plese a pokračovalo Čertovicou, Vagnárom so záverečnými stúpaniami na Môlču a Mičinský kopec. Už od štartu sa sformovala päťčlenná skupina, kde Dukla nemala svoje zastúpenie. Pretekári v úniku si rozdeľovali body za prémie. Veľká selekcia prebehla na Čertovici, kde bola vedúca pätica dostihnutá a vpredu zostala len dvojička Bellan, Haring. Patrik Tybor sa pohyboval v druhej skupine so stratou dve minúty, no po dlhej naháňačke sa skupiny v Podbrezovej spojili a začínalo sa odznova. V záverečnom stúpaní na Môlcu a následne na Mičinský kopec však už Patrik nezaváhal a bol vpredu. Bohužiaľ na úzkej ceste na Môlči po veľkej selekcii vypadli z prvej skupiny Bellan a Haring. Veľmi aktívny Tybor pri prejazde Banskou Bystricou získal bonifikačnú sekundu na rýchlostnej prémii a aktívne útočil v záverečnom okruhu mestom. Nakoniec do cieľa špurtovala menšia skupina, kde Tybor obsadil 17.miesto a udržal si dres najlepšieho Slováka. Bellan do cieľa dorazil so stratou viac ako tri minúty.

Druhá etapa viedla z Banskej Bystrice do Nitry. Najťažšie stúpania boli v prvej polovici a aj keď sa pretekári Dukly snažili, nedokázali sa dostať do úniku. Rozhodujúci únik dňa sa zrodil v prvom strmom stúpaní na Železnú Breznicu, kde sa odpútala dvojička vrchárov Bernal a Vilela. Tí vzorne spolupracovali a delili si body na vrchárskych aj rýchlostných prémiách a tým sa posúvali aj celkovom poradí. Vilelu to dokonca katapultovalo na tretie miesto celkového poradia. Pelotón sa trhal v stúpaniach a spájal v následných rovinách. Vedúca dvojička bola pred cieľom dostihnutá a o víťazstvo sa špurtovalo. Z víťazstva sa tešil špurtér Malluceli v službách Androni Gioccatoli. Patrik Tybor sa pohyboval na 15. priečke celkového poradia.

„Dnes sme mali za úlohy nezaspať rozhodujúci únik dňa, ako tomu bolo včera. Bohužiaľ poštartová aktivita všetkých našich pretekárov nevyšla a na prvej horskej prémii zaútočili čistokrvní vrchári, ktorí týmto zarobili na bonifikáciách aj v celkovom poradí. Zajtra je veľmi ťažký deň, verím, že pre nás bude úspešný a veľa napovie v konečnom celkovom poradí“ povedal v cieli športový riaditeľ Martin Fraňo.

 Tretia etapa vzbudzovala rešpekt. Nielen svojou dĺžkou 222kilometrov, ale predovšetkým množstvom krátkych strmých stúpaní na myjavských kopaniciach. Pretekári Dukly začali veľmi aktívne. Tlačili sa do všetkých únikov. Najskôr sa to podarilo Malovcovi, ktorý v trojici získal náskok takmer minúty. Tento náskok tesne po prvou horskou prémiou na Havrane zlikvidovali vrchári z Manzana Postobon a začínalo sa odznova. Vtedy sa vyprofilovala vedúca skupina, kde nechýbal Martin Mahďar. Po prejazde kopcami na Hrubej Strane dokonca z prvej skupiny zaútočil v trojici s Lajchom a Ukrajincom Polivodom (Kolls) a získali tamer minútový náskok na zbytok skupiny. Trojica bola tesne pred prémiou na Štemberg dostihnutá, no Mahďar si pripísal body za tretie miesto na horskej prémii. V tom momente zaútočil Slovinec Mugerli (Amplatz) a získal si náskok pred prenasledovateľmi. Cez náročné strmé kopce myjavských kopaníc začala naháňačka medzi Mugerlim, vedúcou skupinou s Mahďarom a pelotónom. Pelotón pred Trnavou pohltil utečencov, no fantasticky idúci Mugerli si malilinký náskok udržal až do cieľa a zvíťazil. Patrik Tybor sa posunul na 14. miesto celkového poradia.

„Som rád, že dnes sa nám podarilo byť v úniku. Bojoval som o prémie. Chvíľu sme boli na čele s Lajchom a Polivodom, šlo sa mi dobre. Po útoku Mugerliho v najstrmšej časti som sa snažil ho zachytiť, no dnes bol naozaj v super forme, podal fantastický výkon a zaslúžene zvíťazil. Náš líder Tybor si mohol v pelotóne oddýchnuť, zajtra sa určite nevzdávame a budeme útočiť na bonifikačné sekundy tak, aby sme ho dostali do prvej desiatky,“ povedal v cieli veľmi aktívne jazdiaci Martin Mahďar.

Záverečná etapa na okruhoch v okolí Trnavy pôsobila na prvý pohľad manifestačne, no malilinké rozdiely v celkovom poradí, vietor a úzke cesty však sľubovali športovú drámu až do posledných kilometrov, čo sa napokon aj stalo. Tybor od začiatku plnil pokyny trénera na jednotku. Ocitol sa v prvej skupine a keď bola dostihnutá, doskočil si aj tú ďalšiu, ktorá už získala takmer minútový náskok. V úniku boli takmer všetci pretekári do minúty straty na lídra v celkovom poradí, všetko lídri tímov, ktorí bojovali o bonifikácie na prémiách. Tento veľmi netradičný jav zapríčinil až nepríčetné a rýchle pretekanie od štartu. Prvú rýchlostnú prémiu získal po dobrom taktickom nástupe v uliciach Tybor, čo ho posunulo na priebežné desiate miesto. Vtedy sa z pohľadu Dukly začali infarktové adrenalínové momenty. Najskôr menil koleso pre defekt Haring. V závere druhého okruhu roztočili kolotoč pretekári Cycling Academy a rozdelili pelotón na márne kúsky a dostihli vedúcu sedmičku. V tomto momente sa atakovalo a tvoril sa ďalší únik. V rozhodujúcich momentoch mal smolu Tybor, keď vyplietol koleso, no musel na ňom pokračovať, pretože mechanické vozidlá boli ďaleko za trhajúcimi sa skupinami. Pelotón sa postupne pospájal, no vo vedúcej skupine zostal nebezpečný Vasiliuk (Kolls), ktorý ziskom na druhej prémii bol virtuálne len sekundu za Tyborom. Mechanik musel meniť naraz koleso Cullymu pre defekt, ako aj koleso Tyborovi. Po namáhavom navrátení lídra do pelotónu smola pokračovala. Tybor mal v nebezpečnej zákrute pád, zničil bicykel a s pomocou ostatných pretekárov Dukly po výmene opäť dostihol pelotón. Vtedy začalo totálne pretekanie a naháňačka s nebezpečnou skupinou s Vasiliukom. Pretekári Dukly v spolupráci s Androni a CCC sa snažili skupinu dostihnúť ešte pred prémiou, čo sa len tesne nepodarilo, Vasiliuk však získal len sekundu na bonifikácii a vyrovnal čas Tybora. V ďalších zlomových okamžikoch a záverečnej naháňačke mal defekt Malovec a tvrdý pád Cully na rovnakom mieste ako Tybor. Vedúca skupina bola dostihnutá a v nervóznom závere, vetre a tlačenici došlo k hromadnému pádu za métou 5km do cieľa, kde sa na zemi ocitol Bellan ako aj druhý a tretí muž celkového poradia. Našťastie Tybor po predchádzajúcich problémoch nič neriskoval a jazdil v úplnej špici pelotónu do cieľa prišiel v prvej skupine bez straty času. Z víťazstva sa tešil Rus Savitskij (Gazprom Rusvelo), no Patrik Tybor sa posunul na fantastické siedme miesto v záverečnom celkovom poradí a získal 35 UCI bodov, čím vyrovnal svoje kariérne maximum, 7.miesto z jednotkových pretekov Tour of Sharjah v roku 2016. Navyše s malilinkou stratou dve sekundy na celkové tretie miesto.

„Dnes to bol naozaj ťažký deň. Bojovali sme podľa pokynov úplne nadoraz, buď, alebo. Po víťazstva na prvej rýchlostnej prémii som cítil dobré nohy, bol som odhodlaný bojovať aj o tú druhú, ktorá by ma, ako sa nakoniec ukázalo, katapultovala na pódium, no mal som obrovskú smolu v zlomových momentoch a poruchu na zadnom kolese, nasledoval tvrdý pád, zničený bicykel a už som myslel, že je po nádejách. Nakoniec sme všetko s pomocou kolegov zvládli a vyhli sa pádu v závere a konečné siedme miesto je výborné. Som veľmi spokojný. Len máličko chýbalo na to tretie, výkonnosť som na to mal a aj pozíciu dnes, na druhej strane pri troche smoly som dnes preteky nemusel ani dokončiť. Vzhľadom na všetky tieto faktory som viac ako spokojný,“ povedal v cieli siedmy muž poradia Patrik Tybor.

 „Som rád, že to po dnešnom infarktovom dni nakoniec všetko dobre dopadlo. Dnes som zostarol minimálne o päť rokov. Patrika možno trochu mrzí malá strata pre zlý prejazd poslednej zákruty v prológu, no preteky by sa možno aj inak vyvíjali. Mňa skôr dnes potešilo, že rovnako včera, ako aj dnes všetci plnili pokyny. Boli aktívni, že sme ako tím boli vidieť, a zozačiatku nám všetko vychádzalo. Nasledovalo päť defektov a tri pády, zničený bicykel, no šťastné vyhnutie sa pádu v závere. Naozaj chýbalo trochu športového šťastia, aby Patrik mohol zabojovať aj o druhú rýchlostnú prémiu, keď prvú zvládol bravúrne. Mal však v zlomovom momente poruchu. I taký je šport. Vzhľadom na toto všetko je celkové siedme miesto vynikajúce. Tybor skončil ako druhý najlepší kontinentálny jazdec. V začiatku celých pretekov sme mali veľký rešpekt, záver už bol podstatne lepší v našom ponímaní. Určite je vidieť progres v tíme a verím, že sa to prenesie i ďalej na Majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky v Žiari nad Hronom o dva týždne,“ povedal v cieli športový riaditeľ Martin Fraňo a dodal:“ nielen Patrik podal výborný výkon. V prológu a prvej etape šiel dobre aj Haring a mladý Bellan, včera zase Malovec s Mahďarom. Všetci pretekári sa snažili na hranici možností. Chcem poďakovať organizátorovi za fantastické a veľmi ťažké preteky, ako aj podpornému tímu Dukly, ktorý nás počas celých pretekov sprevádzal tímovým autobusom. Mali sme k dispozícii bazénik s ľadovou vodou v cieli pre zabezpečenie okamžitej regenerácie, masážny prístroj Compex, ionizátory vzduchu na izbách, špeciálnu úpravu vody na vysoké Ph pre lepšiu regeneráciu a iné výdobytky modernej techniky. Z tohto pohľadu mali pretekári veľmi vysoký a nadštandardný servis. Rovnako chcem poďakovať všetkým fanúšikom, ktorí sa v hojných počtoch kopili v priestore cieľa v našom malom dukláckom mestečku, ktoré pre pretekárov v dojazde vytvoril podporný tím Dukly pre začatie okamžitej regenerácie, posedenie v cieli pri kávičke Barzzuzz, či interview s našimi pretekármi. Splnili sme stanovené ciele a teraz ideme do boja na MSR v Žiari. Verím, že keďže je to blízko, prídu nás podporiť naši fanúšikovia.“

Foto: Jaroslav Maliňák/ Cycling-info.sk, Peter Lee/ Ranking Helmets

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“18″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“240″ thumbnail_height=“160″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Show slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]