V4: KUBIŠ V TOP 10 V MAĎARSKU I NA SLOVENSKU, OBDIVUHODNÝ VÝKON PODAL OPÄŤ SAMUEL TUKA

Séria pretekov V4 pokračovala predposledný júlový víkend dvoma jednorazovkami v Maďarsku a na Slovensku. Hlavným súperom boli okrem konkurencie i tropické teploty nad 40 stupňov, ktoré sprevádzali jazdcov oba pretekové dni. Keďže v piatok 22.7. sa v Košiciach bojovalo o titul majstra SR v MTB XCO, a niektorí naši cyklisti sa opäť potýkali so zdravotnými ťažkosťami, v Maďarsku sa predstavila len štvorica v zložení Lukáš Kubiš, Pavol Rovder, Patrik Tybor a Samuel Tuka.Na Slovensku doplnil zostavu aj Martin Haring.

Trať maďarských organizátorov už roky vedie z Budapešti do Panonhalmy, kde finišuje po prudkom kilometrovom stúpaní. S porciou 160 km a 1370 nastúpanými metrami si v horúcom počasí najlepšie znašich chalanov poradil Lukáš Kubiš. Za 4.miesto si do rankingu pripísal 20 bodov UCI.

„Dnešná maďarská V4 bola celkom pokojná. Po štarte sa nastupovalo. Vytvárali sa nejaké väčšie skupiny, kde sme s Paľom skákali, ale nikdy to ďaleko nešlo. Nakoniec na tridsiatom odišla štvorica, ktorá mala až päť minút. V balíku ťahali Maďari a išlo sa pokojne. Päťdesiat pred cieľom začal ťahať Elkov a tí stiahli únik. V cieli nás čakal okruh s prudkým kilometrovým kopcom a cieľom na kopci. Paľo odrobil perfektnú robotu. Išiel na špici zo päť kilometrov, a tak ma doviezol na okruh na špici, kde to už zostávalo len na mne. Prvý okruh sa prešiel vo vysokom tempe a pre mňa na špici relatívne v pohode. V dojazdovom kopci za to zobral Ťoupalík a odišli sme traja aj s Peakom. Ťoupalík nám odchádzal, a tak sme išli v dvojici. Na dvestovke nás došiel Talian, ktorý išiel cez nás a Peak ma ošprintoval. Takže dnes z toho bolo štvrté miesto, čo je škoda, lebo bedňa je bedňa.“

Slovenskí organizátori si na nedeľu pripravili opäť trať v strmých stúpanich okolia Novej Bane. Ani hory naokolo však nepriniesli úľavu od horúceho počasia. Preteky v dĺžke 147 kilometrov boli od začiatku veľmi selektívne. Hneď po ostrom štarte sa začalo útočiť, do úniku sa dostali aj Martin Haring, ktorý sa na nedeľu pripojil ku spomínanej štvorici našich jazdcov, a tiež Lukáš Kubiš. Kým Haring z úniku po pár kilometroch vycúval, Kubiš vydržal odolávať tempu pelotónu do polovice pretekov. Keď sa balík spojil, začalo sa pretekať odznova. Znova sa vytvorila pätica jazdcov, ktorej náskok vydržal až do konca. Lukáš v rozhodujúcej chvíli zaváhal, a tak cieľovú pásku preťal s časom + 3:18 min.na víťaza, ale vďaka záverečnému šprintu obsadil 10. miesto, spojené s bodmi UCI.

Obdivuhodný výkon podal opäť Samuel Tuka. Mladý prvoročák sa po týždni od nepríjemného pádu v Čechách predstavil na oboch jednorazovkách a v pelotóne elitných mužov dokončil ako jeden z mála jazdcov oboje preteky, dokonca v sobotu sa až do záverečných okruhov konca držal vpredu v skupine s Kubišom a finišoval na 31. mieste, a v nedeľu na 20. priečke.

„Vedeli sme, že to budú veľmi ťažké preteky a tak aj bolo. V prvom veľkom okruhu sa stále nastupovalo. Tu boli veľmi aktívni Haring, Tybor a Rovder, ale únik sa nevytvoril. V druhom okruhu v prudkom kopci za cieľom sme štyria odišli na výkon. Veľmi som tam nechcel byť a tak som sa cez špicu iba otáčal a čakal na väčšiu skupinu, pretože do cieľa bolo ešte ďaleko. V treťom kole som si z úniku vystúpil, pretože ďalšia skupina bola pár sekúnd za nami. Pred malými okruhmi odišla štvorica, ktorá si rýchlo vytvorila náskok, pretože v našej skupine sa nespolupracovalo. V každom okruhu to bolo selektívne, takže už len odpadávali ľudia, skupina sa zmenšovala a napokon sme ostali šiesti. Desiate miesto je škoda, pretože nohy boli lepšie ako včera a viem, že výkonnostne som mal na lepší výsledok,“ vyjadril po pretekoch Lukáš Kubiš.

„Organizátori pripravili nádherné preteky, ale aj veľmi náročné. Zo začiatku sa to pre nás vyvíjalo celkom fajn. Mali sme vpredu Kubiša aj Haringa. Ja som bol v ďalšej početnej skupine. V treťom okruhu sa všetko pospájalo, preto bol tak trochu rad na mne. Na rovine sa začalo nastupovať. Jeden nástup som vyskúšal, ale už som na to nemal. O pár kilometrov prišiel rozhodujúci nástup, kde sme bohužiaľ nemali zastúpenie. Preteky pokračovali a spravodlivo sa to delilo až do cieľa. Mrzí ma to. Je predomnou ešte veľa práce, ale som motivovaný a pripravený sa učiť a zlepšovať. Na druhej strane, som vďačný, že som vôbec mohol štartovať, keďže v stredu som ešte nevedel po páde v Českej Třebovej chytiť riadidlá,“ doplnil Lukášové slová Samuel Tuka.