ZÁVER JARNEJ PRÍPRAVY ABSOLVOVALI CYKLISTI DUKLY NA RHODOSE. V PRETEKOCH SI DOBRE VIEDLI VANČO A TUKA

Záverečnú fázu jarnej prípravy absolvovali cyklisti Dukly Banská Bystrica na Rhodose. Z osemnásť dní pobytu stihli odjazdiť i sedem náročných pretekových dní. Veľmi dobre sa na úvodných podujatiach sezóny predstavili mladí jazdci Tobias Vančo a Samuel Tuka.

Už po tretíkrát využil Martin Fraňo tento grécky ostrov na finalizáciu príprav do jarnej časti sezóny. Okrem kvalitných kilometrov na prázdnych cestách je tu i možnosť štartovať na troch podujatiach a v medzinárodnej konkurencii získať takmer tisícku pretekových kilometrov. Na Rhodos pricestovala zostava v zložení Erik Baška, Lukáš Kubiš, Adam Foltán, Tobias Vančo, Martin Haring, Martin Chren a Samuel Tuka. Z pôvodnej zostavy vypadol Patrik Tybor, ktorý bol pár dní pred odchodom pozitívne testovaný na kovid. K trénujúcej skupine sa spolu s Lukášom Ungvarským pripojil až na záverečných štvordňový etapák Okolo Rhodosu, kedy po odchode Lukáša Kubiša a Adama Foltána na Ncup Gent Wewelgem doplnili sedmičkovú zostavu na štarte.

Už od prvých pretekových dní si veľmi dobre viedli práve mladí jazdci Dukly. Po kolízii Lukáša Kubiša v závere prvej etapy South Aegean Tour (UCI 2.2) okamžite zareagoval Tobias Vančo, ktorý v špurte hlavnej skupiny finišoval na 14. mieste. Tento výsledok ho naštartoval i do ďalších pretekových dní. Jazdil vpredu a zapájal do záverov. Najlepšie si viedol v 3.etape pretekov Okolo Rhodosu, kde vybojoval 7. miesto. V celkovom poradí prvého etapáku sa výsledkovo zmestil do top 20, keď vybojoval 18.miesto.

Prekvapivo dobre odjazdil svoju prvú tisícku kilometrov v novej sezóne aj nováčik Samuel Tuka. Oba etapové preteky sa pohyboval vpredu a pri svojej premiére medzi mužmi obsadil veľmi dobré 30.miesto v celkovej kvalifikácii South Aegean Tour a 46. na Okolo Rhodosu.

„Mrzí ma, že na začiatku trojtýždňového sústredenia na Rodose bolo veľmi chladno aj veterno, teplotne veľmi podobne ako u nás. A postupne si to odniesli viacerí pretekári chorobou. Veď ochoreli nám Baška, Haring, Foltán aj Tuka. Tybor sa len rozbiehal po zlomenine, navyše prípravu ešte tesne pred odchodom na Rhodos musel prerušiť kvôli kovidu. Takže nebolo to dobré. Aspoň, že sa postupne oteplilo.

Potešili ma najmä mladí pretekári. Ukázali veľkú bojovnosť a veľmi dobrý prístup. Tobias Vančo vlastne tak prirodzene prebral funkciu lídra, šiel dobre pozične, tlačil sa do záverov. Siedmym miestom v tretej etape a vlastne piatym v špurte balíka počas druhej etapy ukázal kvality v tomto smere.

Samo Tuka veľmi dobre jazdil celý čas, výkonnostne neodpadol. Držal sa po celý čas vpredu v skupinách, na prvoročáka naozaj super. Prvé kilometre medzi mužmi absolvoval aj maturant Lukáš Ungvarský. Mladí chlapci ukázali veľkú chuť bojovať, čo je veľmi dobrý prístup do ďalšieho obdobia. Teraz nás čaká predstavenie na úvodných kolách domáceho pohára a potom už prvé väčšie preteky – etapák Belehrad Banja Luka, Okolo Grécka a Závod míru, Ncup na ceste. A Martina Chrena prvý dráhový Ncup,“ zhodnotil jarnú časť prípravy Martin Fraňo, športový riaditeľ.