KUBIŠ A HARING V TOP 10 GC PRETEKOV OKOLO BULHARSKA

Až dvaja jazdci Dukly Banská Bystrica sa prebojovali do top 10 celkového poradia pretekov Okolo Bulharska. Z ťažkého šesťdňového podujatia kategórie UCI 2.2 si Lukáš Kubiš odnáša 6. miesto a Martin Haring deviate miesto, k tomu 2.miesto vo vrchárskej súťaži. Spolu do medzinárodného rankingu pripísali 13 bodov UCI.

Osem dní nepretržitého pretekania je dosť. Presne toľko majú za sebou naši mladí cyklisti po „bulharskom“ turné. Martin Fraňo sa rozhodol dať priestor mladým U23 jazdcom, a tak na juhovýchod Európy odcestovala zostava v zložení Lukáš Kubiš, Adam Foltán, Martin Chren, Pavol Rovder, Tobias Vančo, doplnení o Martina Haringa, pripravujúceho sa na majstrovstvá Európy v MTB. Po dvoch dňoch „In the footsteps of the Romans“ sa partia Dukly predstavila na jednom z najstarších podujatí Európy, 68.ročníku Okolo Bulharska, ktorých prvý ročník začal písať históriu v roku 1924. Pre tento ročník pripravili organizátori prológ a 5 náročných etáp, čo bol slušný záber aj pre elitných kontinentálnych cyklistov.

Do bodovanej desiatky sa našim jazdcom podarilo prebojovať po druhej, kráľovskej etape. Každý deň bojovali v únikoch a skúšali to i v záveroch. V top 10 etáp okrem Kubiša finišoval dvakrát aj najmladší člen tímu, len osemnásťročný Tobias Vančo, v tretej etape tesne pod pódiom skončil Adam Foltán. Výbornú prácu počas celého podujatia odviedol Pavol Rovder. Aj v úlohe excelentného domestika, aj ako motor v únikoch dňa.

„Po domácom šampionáte dostali elitní jazdci pár dní voľna. Mladí majú svoj šampionát ešte len pred sebou, a tak pokračujeme v príprave. I preto sme do Bulharska brali dvadsať trojkárov, aby získali skúsenosti v medzinárodnom balíku i z niekoľkodňového nepretržitého pretekania, čo majú málokde takú príležitosť. Priemerka v etapách alebo v ich častiach dosahovala často 50 km/ hodinu,  to všetko sú pred ťažkými Ncupmi, ktoré majú pred sebou, skúsenosti sna nezaplatenie. Tu mali možnosť pracovať ako tím, naučiť sa navzájom pomáhať, „čítať“ preteky, tvoriť ich. Musím pochváliť ich bojovnosť a aktivitu, i tímovú spoluprácu. Odviedli kus dobrej roboty, vyskúšali úniky i závery v špurtoch. Škoda, že nám nevyšlo aspoň raz aj etapové pódium, lebo mali na to. Dve miesta v top 10, druhé miesto vo vrchárskej súťaži a body UCI sú bonusom dobre odvedenej práce. Teší ma, že mladí pretekári sa naplno chytili šance, ktorú dostali. Takéto preteky a podmienky strediska, v ktorých fungujú, zďaleka nie sú vo svete štandardom. Títo mladí ukázali, že veľmi chcú, a to je cesta, ktorá prináša výsledky.  V tomto trende budeme pokračovať i ďalej, osvedčuje sa,“ zhodnotil účasť Dukly Martin Fraňo, športový riaditeľ.

„Bola to skvelá skúsenosť z dlhodobého pretekania. Vyše týždňa plného nasadenia dali riadne zabrať. Etapy boli náročné, aj na dĺžku, aj profil etáp, každý deň ponúkal stúpania. Snažili sme sa plniť dohodnuté úlohy, chytať úniky a skúšať to v záveroch. Chýbajúce pódium ma mrzí, lebo viackrát sme boli veľmi blízko. Taký je šport. Ale tešia získané body i miesta v celkovom poradí. Za mňa sa chcem poďakovať chalanom za tímovú spoluprácu, a špeciálne Palovi Rovderovi za neskutočné nasadenie a pomoc mne i Harrimu. Verím, že raz všetky tieto skúsenosti zúročíme,“ povedal po pretekoch Lukáš Kubiš.

Foto: oficiálne fotky podujatia

Výsledky: https://www.procyclingstats.com/race/tour-of-bulgaria/2021/gc