NAJLEPŠÍMI SLOVENSKÝMI CYKLISTAMI UPLYNULEJ SEZÓNY SÚ SAGAN, KUBIŠ A HARING

Aj za uplynulý rok sa dvojica našich cyklistov dostala medzi držiteľov ocenenia najlepších cyklistov Slovenska „Zlatý pedál 2020.“ Martin Haring už tri roky kraľuje horskej cyklistike. K prvenstvu v MTB XCO získal i celkové 3. miesto v hodnotené slovenských cyklistov. Lukáša Kubiša vidí odborná verejnosť ako „korunného princa“ slovenskej cyklistiky. V ankete Zlatý pedál získal hlasy, ktoré ho posunuli na 2. miesto v absolútnom poradí. 

Už každoročne Slovenský zväz cyklistiky oceňuje najlepších cyklistov roka. Galavečer „Zlatý pedál“ uzatvára dianie na domácej pôde. Pre svetovú pandémiu, ktorá na jeseň znova pritvrdila v režírovaní našich dní sa vyhlasovanie výsledkov uskutočnilo prostredníctvom livestreamu. A ani tentokrát nechýbajú medzi ocenenými členovia kontinentálnej Dukly.

Medzi horskými cyklistami získal i tento rok ocenenie Martin Haring. Celú predolympijskú prípravu XCO načasoval so svojimi trénermi tak, aby forma gradovala s blížiacimi OH. Napriek preloženiu mnohých podujatí na neskoré leto, dosiahol v sezóne 2020 na poli MTB aj v cestnej cyklistike životné výsledky. V MTB obhájil titul majstra SR XCO aj XCM s veľkým náskokom pred súpermi, zvíťazil v každom kole SP, na ktorom štartoval. Na MS v horskej cyklistike vybojoval svoj doteraz najlepší výsledok – 25. miesto. Hlasy v celkovom poradí získal i za úspechy na poli cestnej cyklistiky. Najvzácnejšou trofejou je žltý dres lídra etapových pretekov Okolo Srbska (UCI 2.2), vrchársky dres na In the footsteps of the Romans (UCI 2.2), 7.miesto celkového poradia na Okolo Bulharska či strieborná medaila v časovke MSR.

„Keď niečo robíš, chceš byť najlepší. Ocenenie beriem ako dôkaz, že ešte nepatrím do starého železa a dúfam, že to ešte nejaký rok dva tak bude,“ povedal v rozhovore livestreamu Martin Haring. A pokračuje: „Samozrejme, snom každého športovca je olympiáda. My už sa o ňu snažíme dosť dlho, tak snáď to konečne vyjde. Ako to celé bude však v tejto chvíli nik nevie, lebo všetko sa stále mení, každý vidí, aká je situácia. Podľa rebríčkov to máme rozbehnuté dobre.“

Za „korunného princa“ slovenskej cyklistiky označila odborná verejnosť nášho Lukáša Kubiša, ktorý má za sebou druhú sezónu medzi mužmi. Už prvý rok v kategórii elite “odpálil” Lukáš Kubiš s plným nasadením. Počas pretekov je aktívny a keď treba, obetavý pre tím. Je útočný, tlačí sa do špurtov a neľaká sa ani veľkých mien v pelotóne. Viackrát to už ukázal v pretekoch doma i za hranicami. Napriek ťažkému pandemickému roku nazbieral v sezóne 151 bodov UCI, čím sa v medzinárodnom rebríčku dostal na druhé miesto medzi Slovákmi. Medzi jeho najväčšie úspechy uplynulej sezóny patrí titul majstra SR U23, bronzová medaila na elitných MSR, 7. a 9. miesto na Ncupe v Poľsku či víťazstvo a pódiové umiestnenia na africkom kontinente a tiež bodovací dres a 2. miesto celkového poradia na etapových pretekoch Grand Prix Chantal Biya. 

„Ďakujem za ocenenie, veľmi so ho vážim A veľmi ďakujem za spoluprácu našim chalanom. Ocenenie je výsledok nielen mňa, ale celého tímu. Lebo keď vyhráva jeden, vyhráva celý tím,“ povedal v rozhovore Lukáš Kubiš.

A tu je odkaz na celý záznam vyhlasovania ankety Zlatý pedál 2020