Lukáš Kubiš (2000)

Lukáš Kubiš prišiel do Dukly rovno po juniorskom veku. Už prvú sezónu medzi mužmi „odpálil“ s plným nasadením. Počas pretekov je aktívny a keď treba, obetavý pre tím. Plní tréningové i pretekové inštrukcie svojich trénerov, tlačí sa do špurtov, nezľakne sa ani veľkých mien, čo ukázal už vo veľmi mladom veku.

Hneď vo svojej prvej sezóne medzi mužmi v roku 2019 aktívne bojoval v plejáde svetových cyklistov na pretekoch Okolo Slovenska, za čo si na pódiu prebral ocenenie pre najlepšieho slovenského jazdca U23. V podobnom nasadení absolvoval aj sezónu 2020. Hoci bola celá poznačená obmedzeniami súvisiacimi so svetovou pandémiou, Lukáš najazdil takmer 5,5 tis. pretekových kilometrov. Medzi najcennejšie úspechy možno zaradiť titul majstra SR v pretekoch U23 a bronzovú medailu na MSR elite, v ktorých ho predbehli iba Juraj Sagan a Erik Baška. K veľkým úspechom možno zaradiť i zisk dresu najlepšieho Slováka na pretekoch Okolo Slovenska (UCI 2.1), dres najlepšieho pretekára do 23 rokov na etapáku Cycling Tour of Szeklerland (2.2), 7. a 9.miesto na Ncupe v Poľsku, 25.miesto na Majstrovsvách Európy, či víťazstvá na pretekoch Slovenského pohára. Na medzinárodnej scéne viackrát finišoval tesne za bodovanou desiatkou. Ešte mu treba vycibriť závery, aby svoju snahu dotiahol do úspešného konca.

Pri nasadení „full power“ v tréningoch i pretekoch pokračoval aj uplynulý rok 2021. Napriek tomu, že v marci po sústredení bol pozitívne testovaný na Covid, sa dostával rýchlo do životnej formy. Jednotkové etapové podujatie Belgrade-Banja Luka absolvoval na životnej jedenástej pozícii, ktorú stratil až v páde dojazdu poslednej etapy. Vynahradil si to 11.miestom na belgickej klasike Circuit Wallonie, kde zaujal západnú verejnosť svojou dravosťou v závere na veľkej klasike, na ktorú sa v minulosti Dukla nikdy nedostala, čo bolo zlomovým momentom pre celé družstvo aj pre Lukáša Kubiša.  Najskôr dosiahol kariérne maximum, 3. a 4. miesto na etape svetového pohára Cours de la Paix U23 Ncup v Jeseníkoch v rovnakej konkurencii ako na MS, čím sa družstvo Slovenska po prvýkrát v histórii kvalifikovalo na Tour de l’Avenir, dvadsaťtrojkársku Tour de France, nepísané Majstrovstvá sveta v etapových pretekoch. Na MSR U23 si suverénne prišiel po titul v časovke, v pretekoch jednotlivcov pomohol kolegovi z.š. Vančovi k titulu, keď pri rozchádzaní špurtu ešte obsadil tretie miesto.

Na eliťáckych MSR obhájil v roku 2021 tretiu priečku, keď v špurte o 3.miesto predbehol skvelého šprintéra Erika Bašku. Vysoký štandard ukázal aj v časovke, kde prekvapivo viedol a tesne skončil druhý bez špeciálnej prípravy, čo ho posunulo na ME aj OH. Práve výborné celoročné výsledky a rankingové postavenie v rebríčku UCI mu vynieslo nomináciu na OH na poslednú chvíľu, keď ešte v začiatku roka nefiguroval ani v long liste širšej nominácie. V štartovke preložených Olympijských hier bol najmladším pretekárom a v časovke obsadil 37.miesto. Počas pretekov Okolo Slovenska dokázal aj v úvodnom prológu aj potom v etapách konkurovať jazdcom svetového formátu. Na záver sezóny získal dve víťazstvá, žltý a zelený dres v etapových pretekoch Grand Prix Chantal Biya (UCI 2.2). Rok 2021 ukončil ako slovenská dvojka na ceste za Petrom Saganom s preňho rekordným bodovým ziskom 247 bodov, čím prekonal predošlé maximum, ako 24. pretekár do 23 rokov v Svetovom rebríčku.

V sezóne 2022 mu medzi Slovákmi patrilo prvenstvo v počte pretekových dní. Na štartoch prežil 72 dní, na ktorých pozbieral 244 bodov UCI. Medzi najvýraznejšie úspechy patrí strieborná medaila z elitných majstrovstiev SR v cestnej cyklistike, kde ako jediný Slovák prežil deň v úniku s Petrom Saganom a partiou českých jazdcov. Rovnako zaujímavé sú body z jednotkových etapových pretekov Belehrad Banja Luka a Tour of Estonia, štvrté miesto na maďarskej jednorazovke zo série V4. druhé miesto celkovej klasifikácie etapových pretekov GP Chantal Biya a umiestnenia v top 10 na podujatiach v Maroku. Sezóna 2022 bola pre talentovaného jazdca zároveň plná nepríjemných prekvapení. Pri výbornej forme sa v mnohých finišoch zaplietol do kolízie, čo ho odsúvalo z dobrých výsledkov a bodovaných pozícií. Príkladom je smola na majstrovstvách Európy, či niektorých Ncupových pretekoch.

https://www.procyclingstats.com/rider/lukas-kubis/2022

ROK 2022

titul vicemajstra SR elite v cestnej cyklistike

1.miesto MSR U23

2.miesto v GC pretekoch GP Chantal Biya, UCI 2.2 (Kamerun)

15.miesto GC Tour of Estonia, UCI 2.1

4.miesto Visegrad 4 Kerekparverseny

5. miesto La Trophée de l’Anniversaire, UCI 1.2 (Maroko)

6.miesto La Trophée Princier, UCI 1,2 (Maroko)

6.miesto GP Oued Eddahab, UCI 1.2 (Maroko)

 

ROK 2021

žltý dres na etapových pretekoch GP Chantal Biya, UCI 2.2, zelený dres i dve víťazstvá (2021)

37.miesto v časovke Olympijských hier, Tokio

11.miesto Circuit de Wallonie, UCI 1.1

3. a 4. miesto Cour de la Paix, Ncup,

5. miesto v etape Tour de l’Avenir

2. miesto MSR elite ITT, Bánovce n/ Bebravou

3. miesto MSR elite, preteky, Bánovce n/ Bebravou

1.miesto MSR U23 ITT

6. miesto GC Tour of Bulgaria, UCI 2.2

3.miesto a 2x 5. miesto na Tour International de la Guadeloupe, UCI 2.2

Foto: ilustračné zo sezóny, Ján Melicher, Jan Brychta, a album pretekára

ROK 2020

dres najlepšieho Slováka na pretekoch Okolo Slovenska, UCI 2.1 (2020)

7. a 9.miesto na Ncupe v Poľsku

dres najlepšieho jazdca U23, Tour of Szeklerland, UCI 2.2 (2020

3.miesto na MSR elite, Mladá Boleslav (2020)

5.miesto na MSR elite v ITT, Mladá Boleslav (2020)

1.miesto na MSR U23, Bánovce nad Bebravou (2020)

1.miesto MSR v dráhovej cyklistike, omniumm bodovacie preteky

  

 

ROK 2019

7.miesto v klasifikácii o biely dres Okolo Slovenska, UCI 2.1 (2019)

ocenenie pre najlepšieho slovenského U23 jazdca na pretekoch Okolo Slovenska

dvakrát 4.miesto na pretekoch Okolo Senegalu, UCI 2.2 (2019)

5.miesto v celkovej klasifikácii Okolo Senegalu, UCI 2.2 (2019)