TOUR DE L’AVENIR: KUBIŠ 5.MIESTO V PIATEJ ETAPE

S ambíciami na výsledok a zároveň veľkými otáznikmi ohľadom priebehu a zvládnutia tak dlhého etapáku, ako je Tour de l’Avenir, odštartovala slovenská reprezentácia svoje premiérové vystúpenie na najvýznamnejšom Ncupe pre kategóriu jazdcov U23. V slovenskom drese sa predstavili aj naši traja jazdci – Lukáš Kubiš, Adam Foltán a Pavol Rovder, rovnako i trainee Dukly, ešte len prvoročák Filip Lohinský. 10 dní nepretržitého nasadenia nemal za sebou ešte ani jeden z mladíkov.

Miestenku na Tour de l’Avenir získava 15 najlepších dvadsať trojkárskych reprezentácií z rebríčka národov, plus organizátor udeľuje divoké karty ďalším piatim zoskupeniam. Slovensko do najlepšej pätnástky postúpilo historicky po prvýkrát, vďaka 3. miestu Lukáša Kubiša v poslednej etape Ncupu „Závodu míru GP Jeseníky,“ začiatkom júna. Rovnaká zostava, ktorá sa postarala o miestenku teda nastúpila i na štart Aveniru.

Lídrom našej zostavy bol z hľadiska výkonu i skúseností práve Lukáš Kubiš. Úvodný prológ mu nevyšiel celkom podľa predstáv, prepálil jednu zákrutu, v ktorej stratil cenné sekundy. Ale jeho výkon predstavoval dobrú východiskovú pozíciu. Hneď druhou etapou bola časovka družstiev, ktorá narobila väčšie rozdiely v celkovom poradí a našej zostave, ktorá šla túto disciplínu v danom zložení po prvýkrát, ubrala cenný čas GC. Bolo teda treba sústrediť sa na výkony v samostatných etapách. Do tretej etapy nastupoval Kubiš s veľkým odhodlaním. Podarilo sa mu pohybovať sa v čelnej skupine. Jeho ambície však zastavil defekt pár kilometrov pred cieľom.

„Po dnešnej etape mi len zostávajú oči pre plač. Neviem, čo mám ku tomu povedať. Kvalitný výsledok som mal na dosah a nakoniec len plač. Od začiatku odišli štyria ľudia, čo sa dá nazvať únik dňa. V balíku sa prvých 40 km išlo tempo, no potom začalo pršať a už to šlo. Celý balík bol nervózny. V každej zákrute sa padalo. Bolo to naozaj šialené v tom daždi. Našťastie som sa vyvaroval všetkým pádom. Asi na 90. km začal fúkať bočný vietor a už to šlo. Neustále sa to v balíku mlelo. Na terezínoch to vždy viem, takže som tam bol vždy vpredu a relatívne zadarmo. Skupiny sa neustále tvorili. Z našej čelnej skupiny neustále odpadávali ľudia až nás tam zostalo približne dvadsať.
A potom, asi dvadsať kilometrov pred cieľom som dostal pomalý defekt na predné koleso. Snažíl som sa na tom ísť čo najdlhšie, pretože za našou skupinou boli akurát tri motorky a žiadna neutrálna podpora. Následne, keď som už išiel po ráfku som sa prepadol do druhej skupiny, ktorá bola asi trištvrte minúty za nami. Tam bol rozhodca a auto Shimano. Tí mi vymenili koleso. Mimochodom, založili mi ho opačne a samozrejme, že mi nepomohli sa dotiahnúť ani do tej druhej skupiny. Následne som sa prepadol do tretej skupiny, kde som už nemal chuť bojovať, už nešlo o nič. Výsledok bol na dosah ruky. Som smutný, sklamaný a veľmi frustrovaný. Neviem, čo viac ku tomu dodať,“ vyjadril sklamanie v cieli Lukáš Kubiš.
Nepríjemný záver mala štvrtá etapa. Na 143. kilometri došlo k hromadnému pádu, ktorý ovplyvnil doslova polovicu balíka. Zamotaní v ňom boli i naši chalani. Pavol Rovder musel meniť zlomený bicykel, obaja i s Lukášom mali početné zranenia, do cieľa prišli so stratou, ale limit obaja stihli. Kvôli bolestiam absolvovali vyšetrenia v nemocnici, našťastie, zlomeniny sa nepotvrdili.
Do piatej etapy už Pavol Rovder pre veľké bolesti zo zranení nenastúpil. Lukáš od začiatku bojoval s bolesťami, a počas etapy si prišiel aj do auta vziať lieky na jej potlačenie. Paradoxne, práve táto etapa mu na Avenire najlepšie „sadla.“ V záverečnom špurte sa mu podarilo zapojiť do finálovej bitky o etapu. Napriek boľavému ramenu nakoniec finišoval na piatom mieste, dosiahol tak najlepší výsledok na Tour de l’Avenir a jeden z najlepších výsledkov v tejto sezóne.
Posledné 4 etapy patrili medzi horské. Chalani sa snažili držať sa čo najdlhšie vpredu. Adam Foltán vypadol z hry o celkové poradie až v polovici záverečnej etapy, Lukáš Kubiš rovnako aj Filip Lohinský dali preteky až do záveru.
Dnešná posledná etapa bola opäť celý deň v kopcoch. Na začiatku sme sa snažili byť aktívni, no napokon odišla početná skupina a išli chvíľu pred balíkom. V polovici etapy v stúpaní som stratil kontakt s hlavnou skupinou a už som pokračoval v grupete, s ktorým som došiel až do cieľa. Tie kopce boli naozaj ťažké, ale aspoň v zjazdoch som sa zabavil. Som rád, že som obišiel takéto dlhé a najmä ťažké preteky. V celkovom ponímaní som za túto príležitosť rád, akurát škoda tých prvých šprintérských etáp, kde som sa nepresadil. Taktiež by som chcel pochváliť chalanov, pretože bojovali do posledného momentu,“ povedal po poslednej etape Lukáš Kubiš.
.
https://www.procyclingstats.com/race/tour-de-l-avenir/2021