BULHARSKO: VLČÁK VÍŤAZNE V DRUHEJ ETAPE, HARING VO VRCHÁRSKOM DRESE, KUBIŠ VÍŤAZ BODOVACEJ SÚŤAŽE

V chaose okolo korona vírusu sa pomaly rozbieha i medzinárodná sezóna. Je sprevádzaná množstvom mylných informácií v našich médiách o aktualitách tej ktorej krajiny, nejasností ohľadom situácie pretekárov po návrate, rovnako i opatrnosťou a odskakovaním organizátorov od preložených pretekov. V neistote ako pobyt na pretekoch vonku ovlyvní jazdcov po príchode na Slovensko, odcestovala na dva dvojkové etapáky do Bulharska i naša šesťčlenná partia v zložení Ján Andrej Cully, Juraj Bellan, Lukáš Kubiš, Martin Haring, Martin Vlčák a Pavol Rovder.  V dňoch 25.-26.7.2020 sa postavia na štart „In the footsteps of the Romans,“ na ktorých Cully minulý rok vyhral etapu a Bellan vybojoval celkové 3.miesto. 28.-31.3 ich čaká štart na „Okolo Bulharska.“

V prvej etape vybojoval Haring vrchársky dres, Cully 3.miesto v etape + bodovací dres

Od prvých kilometrov rímskych stôp sa išlo veľmi rýchlo, tvorili sa úniky a následne spájali. Vo viacerých sa objavili i naši jazdci práve v kolách, kedy mohli bodovať na prémiách. Počas etapy ich čakali 3 rýchlostné a 1 horská prémia. Hneď prvú sa podarilo pokoriť Lukášovi Kubišovi, ako  druhý v poradí bral body Cully. Cully zvíťazil na druhej rýchlostnej prémii a bral body i v tretej, čím si vybojoval dres lídra bodovacej súťaže. Stúpanie k Bansku si ustrážil Martin Haring, ktorý si víťazstvom na tejto prémii zabezpečil dres lídra vrchárskej súťaže.

 

Rýchlemu tempu pretekov, v ktorom mala úvodná hodina priemer 50 km/ hodinu, nestačili všetci jazdci a postupne sa vpredu vyprofilovala 15 členná skupina. Mali sme v nej Cullyho, Haringa, Bellana i Vlčáka. Haring ešte skúsil zaútočiť v poslednom stúpaní na Bansko, keď sa nad balík prihrnulo silné krupobitie, ktoré ho sprevádzalo až do konca. Na 5 km pred cieľom vedúca skupina prehučala cez Haringa a boj sa začal odznova. V závere sa podarilo odísť ešte šestici jazdcov, ktorí si udržali malý náskok a v cieli špurtovali o víťazstvo. V totálne silnom daždi sa na 3. mieste podarilo preťať cieľovú pásku Andimu Cullymu. Víťazom sa stal poľský jazdec Norbert Banaszek (Mazowsze Serce Polski). Dukla si okrem spomínaných dresov pripísala i druhé miesto v klasifikácii tímov.

 

„Bol to dobrý deň. Boli sme veľmi aktívni. Tlačili sme sa na prémie, do únikov. Všade sme niekoho mali, dokonca i dvoch-troch. Do istej miery sme to režírovali. Škoda, že Haringovi v poslednom kopci nikto nestačil. Keby tam bol možno s dvoma súpermi, dotiahli by to. Trochu to mrzí, lebo mohol mať ešte lepšiu východiskovú pozíciu pred zajtrajškom, kde sa na tom kopci finišuje. Ale Cully bral tretie miesto, takže aj z jeho strany dobrý výkon a máme s čím zajtra hrať. Máme to dobre rozbehnuté na viacerých frontoch,“ zhodnotil prvý deň Martin Fraňo, športový riaditeľ.

Víťazstvo v 2. etape bral Vlčák. Haring a Kubiš si odnášajú cenné dresy, Cully 4.miesto GC, Dukla víťazstvo v tímovej súťaži a 28 bodov UCI

I druhá etapa bola plná atakov, s napínavým priebehom až do samého konca. Jazdci Dukly opäť aktívne tvorili priebeh pretekov. Hneď na začiatku sa v úniku objavil Lukáš Kubiš, ktorý bojoval o zelený dres. Víťazstvom na prvej a bodovaním na druhej rýchlostnej prémii sa posunul na miesto lídra bodovacej súťaže, z ktorej odsunul svojho tímového kolegu Jána Andreja Cullyho. Martin Haring si bez problémov ustrážil vrchársku prémiu. Po nej sa tempo kúsok upokojilo a balík spojil.

V naoko pokojnej situácii zaútočila dvojička Vlčák – Brit Hollyman. Keďže neboli zaujímaví z hľadiska prvej desiatky celkového poradia, pelotón im doprial náskok. To však ešte netušili, s kým majú do činenia. Dvojica vzorne spolupracovala, a tak si únik udržali až do konca. Tri kilometre pred cieľom Martin Vlčák ešte pridal tempo a pásku v cieľovom stúpaní preťal ako víťaz. Na konto si tak pripísal prvé UCI víťazstvo v kariére. Vrchársky dres si odniesol Martin Haring.

Ján Andrej Cully sa v celkovom poradí posunul o priečku nižšie, na 4. miesto, v súťaži tímov zas Dukla na najvyššiu pozíciu. Celkovo si z prvého bulharského podujatia Slováci odnášajú 28 bodov UCI.

 

„Sme radi, že sme sa sem dostali v tomto zlom čase na pretekanie. Vieme, že Bulharsko nemáme u nás v zelených krajinách. Nebolo jednoduché sem cestovať, museli sme zvažovať rôzne alternatívy aj zostavy. Chceli sme sem ísť, vlani sa nám tu darilo. Stanovili sme si ciele, ktoré sme chceli plniť. To sa nám darilo. Dnes všetci plnili čo mali. Mrzí nás, že sme si neudržali celkové pódium. Ale Martin dnes bojoval fantasticky. Veril si, mal dobré nohy. Na prvý nástup ešte jeho súper reagoval, ale na druhý už nie. Prišiel sólo, a tak mohol aj dvíhať ruky. Veľmi sa z toho tešíme a máme skvelú náladu. Verím, že to chlapcov motivuje – že ak sa chce, nešpekuluje sa, dajú sa robiť veľké veci. Mladí vidia, že dá sa čokoľvek, ak sa chce. Pokračujeme ďalej, budeme bojovať na etapáku Okolo Bulharska,“ zhodnotil preteky Martin Fraňo, športový riaditeľ.

 

„Po oba dni sme podali dobrý tímový výkon, každý bol tam, kde mal byť a hneď sa to prejavilo vo výsledkoch. Ja som dnes zobral jednu horskú prémiu, keď sme došli Lukášov únik, a stačilo mi to na celkový zisk dresu. Rexo parádne, my sme mohli ešte trošku lepšie zvládnuť záver,“ povedal po podujatí Martin Haring.

„Vedeli sme čo nás dnes čaká, a podľa očakávania Poliaci kontrolovali dianie pretekov. To sme sa snažili čo najviac využiť v náš prospech, čo sa podarilo na 1*. Ja som žiaľ, v posledných metroch nedokázal zareagovať na nástup Stojnica, a tak som prišiel o 3. miesto v celkovom poradí, čo má určite mrzí. Ale o to má viac teší dnešné víťazstvo Rexa,“ vyjadril svoje pocity Ján Andrej Cully.

Ich slová dopĺňa i dnešný víťaz etapy, Martin Vlčák: „Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo vyhrať na prvých UCI pretekoch v živote. Dúfať, že by únik vydržal som začal posledných 15 km. V závere som nevedel ako to dopadne, ale kolegovi z úniku došli sily, a tak som mu nastúpil 3 km do cieľa. Potom už to bolo len o tom ísť nadoraz do cieľa. Na celom etapáku sme jazdili všetci veľmi aktívne, čo sa nám vyplatilo.“

„Mojou dnešnou úlohou bolo ísť do úniku a pripadne sa pobiť o prémie. Tak som to hneď od štartu nakopol a odišli sme traja. Spolupracovali sme, no jeden tam bol z poradia a to sa balíku nepáčilo a tak išli do nás. Vyhral som šprintérsku prémiu a nakoniec aj dres. V závere som sa im tam snažil, čo najviac pomôcť, keďže ja som už nemal toľko síl tam špurtovať,“ opísal svoje dojmy Lukáš Kubiš.