SZEKLERLAND: KUBIŠ S DOTERAJŠÍM KARIÉRNYM VÝSLEDKOM

Po Bulharsku zamierili jazdci nášho kontinentálneho tímu do Rumunska, kde pokračovali účasťou na etapových pretekoch Cycling Tour of Szeklerland (UCI 2.2). Výborne si od prvej etapy viedol Lukáš Kubiš. Hneď v úvodnom prológu vybojoval dres najlepšieho U23 jazdca a ten po náročných dňoch obliekol aj v záverečnom vyhodnotení. Tiež vybojoval 3. miesto v etape i 5. miesto v celkovej klasifikácii. Top 10 GC uzatvára Martin Haring. Dukla si teda na konto pripisuje ďalšie body UCI.

Partia Duklákov sa pri presune do Rumunska mierne obmenila a na štarte  14. ročníka Cycling Tour of Szeklerland, ktoré prebiehali od 5.-8.8.2020, sa predstavili Marek Čanecký, Patrik Tybor, Lukáš Kubiš, Juraj Bellan, Martin Haring a Martin Vlčák. Spolu s nimi o UCI body bojovali poľské celky CCC Development team a Mazowsze Serce, taliansky Galina Colossio, Kazaši z Vino Astana, Bielorusi, rumunské tímy i slovenská reprezentácia U23.

Preteky začali pre našich cyklistov podobným scenárom ako predchádzajúce Okolo Bulharska – ziskom dresu pre najlepšieho jazdca U23 Lukášom Kubišom. Hoci sa na dve etapy v tejto súťaži posunul na druhé miesto, po výkonoch ďalších dní ho získal späť. V druhej, kráľovskej etape v celkovej dĺžke 197 km, vystihol mladý Duklák v závere správny moment na odchod a vybojoval 3. miesto. V snahe udržať si miesto v top 5 celkovej klasifikácie šiel na doraz aj časovku do vrchu, v ktorej ho klasifikovali na 11. mieste. Tým sa posunul do čela U23 súťaže a dres obhájil aj po poslednom štarte. Výbornými výkonmi si udržal 5. miesto celkovej klasifikácie pretekov UCI, za ktoré získal 15 bodov UCI. Spolu s bodom za miesto v etape prináša do „balíka“ slovenských dvadsaťtrojkárov 16 cenných bodov.

Veľmi dobre išiel i Martin Haring. Len o sekundu mu ušlo pódium v etape pri časovke do vrchu. Jeho výkon v náročnom stúpaní však stačil na skok do top 10 celkového poradia. V poslednej etape ešte jazdou v dvojčlennom úniku vyplavil množstvo adrenalínu svojim súperom, vďaka ktorému by totálne zamiešal kartami celkového poradia, na kilometri pred cieľom ich však dobehli a o víťazstvo sa špurtovalo. Haringovi to však stačilo na 10. miesto celkovej klasifikácie a 2. miesto v boji o vrchársky dres.

Nadštandardný výkon podal opäť i Martin Vlčák, ktorý sa na predchádzajúcich podujatiach v Bulharsku predstavil v úspešných únikoch. Rovnako to skúšal to i v Rumunsku, kde obišiel vpredu takmer celú kráľovskú etapu. Bral body na vrchárskych prémiách, čo ho posunulo na 3. miesto vrchárskej klasifikácie po etape. Na priečky dotované bodmi UCI to tentokrát nestačilo.

V celkovom hodnotení vybojovala Dukla Banská Bystrica 4. miesto v súťaží tímov, dve miesta v top 10, jedno tretie miesto v etape, dres pre najlepšieho mladého jazdca a celkovo 19 bodov UCI.

„Posledná etapa bola od začiatku nervózna, pretože sa dalo meniť poradie s bonifikačnými sekundami. Na jedinú šprintérsku som išiel a skončil tretí, čím som si postrážil GC, a taktiež aj dres U23. Chalani odviedli skvelú robotu, za čo som im neskutočne vďačný. Tieto výsledky sú odzrkadlením celej tímovej práce počas etapáku. Ďakujem!“ povedal svoje dojmy po pretekoch Lukáš Kubiš.

„Pre nás to boli tretie preteky v rade. Dopadli celkom dobre. Zvýšenú výkonnosť ukázal Martin Vlčák, ktorý sa vo všetkých etapákoch ukázal v dlhých únikoch. Bol to jeho najlepší mesiac kariéry. Dobrú formu má aj Martin Haring, aj keď štvrtý v etape, druhý vo vrchárskej. Uniklo to o vlások. Ale jazdil dobre, nebál sa, útočil, bojoval. Takto to má vyzerať. Keď tvoríme preteky a tá práca prináša aj výsledky.

Samozrejme, Lukáš Kubiš tu mal svoje najlepšie preteky kariéry. Prvý raz vyhral nejakú klasifikáciu. Celkovo piaty, dral sa po každú sekundu. Výborne šiel aj do kopca. Po troške sa zreteľne posúva. Je stále len druhoročák, bodaj by mu to vydržalo.

Darilo sa nám na každých pretekoch aj v súťaži družstiev. Jazdíme vpredu, pomáhame si. Takto to má vyzerať. S mladými pretekármi sa snažíme posúvať a tieto tri týždne jasne ukázali, že sme na správnej ceste. Teraz nás čakajú domáce majstrovstvá, najprv U23, potom Elite a následne ME,“ zhodnotil celé trojtýždňové turné Martin Fraňo, športový riaditeľ.