MARTIN HARING A LUKÁŠ KUBIŠ OCENENÍ V ANKETE ZLATÝ PEDÁL ZA ROK 2021

Slovenský zväz cyklistiky zverejnil mená najlepších slovenských cyklistov. Medzi víťazov ankety Zlatý pedál 2021 sa zaradili i naši dvaja cyklisti. Martin Haring získal ocenenie v odvetví horskej cyklistiky, Lukáš Kubiš tretí najvyšší počet hlasov v celkovom poradí.

Pandémia covidu opäť zabránila stretnúť sa koncom roka na slávnostnom odovzdávaní ocenení pre najlepších cyklistov uplynulého roka. Ale našťastie počas roka nezabránila cyklistom podávať výkony a siahať na veľké výsledky, ku ktorým prispeli aj naši ocenení pretekári.

Horskej cyklistike cross country už niekoľko rokov kraľuje Martin Haring, inak univerzálny jazdec v horskej cyklistike, cyklokrose i na ceste. V sezóne 2021 získal v poradí piaty titul majstra SR v XCO. Zvíťazil v troch kolách pretekov UCI C1/ C2 v horskej cyklistike. 22. muž majstrovstiev sveta v shorttracku XCO už od úvodu sezóny vykazoval dobrú fyzickú kondíciu smerujúcu k olympijským hrám. Obrovskou smolou prišiel v posledných kvalifikačných pretekoch o miestenku na preteky pod piatimi kruhmi. To neskôr poznačilo i časť výkonu počas uplynulej sezóny. O tom, že patrí medzi top 30 pretekárov sveta v horskej cyklistike potvrdil práve spomínaným výsledkom na majstrovstvách sveta, kde v shortracku obsadil 22. miesto.

Lukáš Kubiš získal v celkovom hodnotení ankety Zlatý pedál tretí najvyšší počet hlasov. S nasadením „full power“ v tréningoch i pretekoch pokračoval aj uplynulý rok 2021. Západnú verejnosť zaujal 11. miestom na belgickej klasike Circuit Wallonie v konkurencii silných world tour pretekárov. Najskôr dosiahol kariérne maximum, 3. a 4. miesto na etape svetového pohára Cours de la Paix U23 Ncup v Jeseníkoch v rovnakej konkurencii ako na MS, čím sa družstvo Slovenska po prvýkrát v histórii kvalifikovalo na Tour de l’Avenir, dvadsaťtrojkársku Tour de France. V piatej etape na nej si pripísal na konto 5. miesto.

Z elitných MSR si odnáša titul vicemajstra v časovke a bronzovú medailu v pretekoch, kedy v špurte balíka zdolal dnes už tímového kolegu Erika Bašku. Aj tento výsledok rozhodol o jeho nominácii na olympiádu. V štartovke preložených Olympijských hier bol najmladším pretekárom a v časovke obsadil 37.miesto. Počas pretekov Okolo Slovenska dokázal aj v úvodnom prológu aj potom v etapách konkurovať jazdcom svetového formátu. Na záver sezóny získal dve víťazstvá, žltý a zelený dres v etapových pretekoch Grand Prix Chantal Biya.

„Je to pre mňa veľká česť byť vyhlásený na tomto podujatí Zlatý pedál už druhý rok v rade. Samozrejme, veľká vďaka patrí celému tímu a chlapcom, ktorí mi pomáhajú celý rok. Pevne verím, že to obhájim aj v tom nasledujúcej sezóne, že výsledky prídu a budú možno ešte lepšie,“ vyjadril poďakovanie za cenu Lukáš Kubiš.